Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Sprawdź, które sektory są bezpieczne. „Pracodawcy do tematu zatrudnienia podchodzą zachowawczo” (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Blisko co trzecia firma branży dóbr i usług konsumpcyjnych chce w pierwszym kwartale 2023 roku zatrudniać nowych pracowników, z drugiej jednak strony taki sam odsetek organizacji deklaruje redukcje etatów. – Spodziewaliśmy się, że w pierwszym kwartale 2023 roku nie będziemy mieli do czynienia z wysypem nowych stanowisk. Raczej musimy się uzbroić w cierpliwość i trochę przeczekać, aż faktycznie pojawią się nowe możliwości dla pracowników – mówi nam Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy. Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że w pierwszych miesiącach 2023 roku kandydaci planujący zmiany zawodowe, poszukujący pracy w obszarze dóbr i usług konsumpcyjnych nie będą mogli liczyć na zbyt wiele nowych ofert pracy. Prognoza netto zatrudnienia dla tej branży to +1 proc., co w praktyce oznacza stabilizację sektora. Porównując deklaracje pracodawców kwartał do kwartału, można zauważyć spadek o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym wynik ten jest niższy o 14 punktów procentowych.

Pracodawcy obserwują sytuację

– Z naszego Barometru na ten moment wynika, że tendencje są dosyć umiarkowane, pracodawcy, póki co, obserwują sytuację – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy, manager rekrutacji stałej w Manpower. – Na ten moment Barometr pokazuje 1 proc. spadku prognozy netto, więc nie powinniśmy się spodziewać wysypu nowych stanowisk, a raczej utrzymania, bądź ewentualnych zmian u naszych pracodawców – dodaje.

Jak tłumaczy ekspertka, jednym z najbardziej spokojnych sektorów jest IT, pomimo obserwowanych w ostatnim czasie głośnych decyzji o redukcji zatrudnienia wielkich firm technologicznych. – Jednak IT nadal jest tym sektorem, który może czuć się stosunkowo bezpiecznie, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji – mówi.

Kolejnym sektorem wymienianym przez Szymańską jest energetyka, która dość prężenie się rozwija i potrzebuje nowych pracowników.

Natomiast na drugim biegunie znajduje się sektor dóbr konsumpcyjnych i usług. – To jest związane między innymi z inflacją. W tym przypadku obserwujemy spadek o 4 proc. jeżeli chodzi o prognozę netto zatrudnienia – tłumaczy i dodaje, że możemy się spodziewać tutaj spadków i to są osoby, które mogą zostać objęte zwolnieniami.

Zdaniem ekspertki, w tej chwili ciężko jest prognozować, jak duża będzie to skala, jednak prognoza netto zakłada spadek o 4 proc. – To na pewno nie będą masowe zwolnienia, jednak należy to obserwować – mówi. – Myślę, że dopiero po pierwszym kwartale będziemy mogli szacować, jak będzie wyglądał cały rok – dodaje. – Pierwszy kwartał jest dla nas takim papierkiem lakmusowym na dalsze miesiące – przyznaje.

– Bardzo trudno jest ocenić to, jak będzie wyglądał rynek pracy w tej branży w najbliższym czasie, ponieważ w dużej mierze zależy to od sytuacji gospodarczej. W związku z tym kandydaci nie mogą liczyć na zbyt wiele ofert pracy. Pracodawcy z kolei mogą spotkać się z wysokimi oczekiwaniami kandydatów posiadających oczekiwane kompetencje i doświadczenie, jako że ci będą poszukiwać nie tylko wysokich zarobków, ale także poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji przy ewentualnej zmianie organizacji – wyjaśnia.

Firmy cechuje ostrożność

Szymańska wskazuje w rozmowie z nami, że globalny Barometr Manpower jest bardziej optymistyczny, a Barometr przeprowadzony w kraju można określić jako zachowawczy. – Pracodawcy do tematu zatrudnienia podchodzą dosyć zachowawczo. – Jednak może się okazać, że jest to taka ostrożność na wyrost –przyznaje.

Analizując plany rekrutacyjne pracodawców z obszaru dóbr i usług konsumpcyjnych dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) można zauważyć, że prognoza netto zatrudnienia w tej branży na I kwartał bieżącego roku wynosi +18 proc. O konieczności redukcji etatów mówi 20 proc. organizacji, natomiast rąk do pracy będzie poszukiwało 35 proc. pracodawców branży dóbr i usług konsumpcyjnych. Zmian nie przewiduje 41 proc. firm w regionie EMEA, a 4 proc. nie podjęło jeszcze żadnych decyzji odnośnie zmian w zatrudnieniu.

Czy te wyniki są zaskoczeniem? Zdaniem ekspertki raczej nie, ponieważ już pod koniec zeszłego roku nastroje pracodawców były raczej „ostrożne”. – Dlatego spodziewaliśmy się, że w pierwszym kwartale nie będziemy mieli do czynienia z wybuchem nowych stanowisk, a raczej musimy się uzbroić w cierpliwość i trochę przeczekać, aż faktycznie pojawią się nowe możliwości dla pracowników – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Sprawdź, które sektory są bezpieczne. „Pracodawcy do tematu zatrudnienia podchodzą zachowawczo” (WIDEO) - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński