Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odpoczywają polscy pracownicy. Wyniki badań.

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dla 67 proc. badanych wyjazdy na długie weekendy, są formą odpoczynku.
Dla 67 proc. badanych wyjazdy na długie weekendy, są formą odpoczynku. pexels/archiwum gs24.pl
Pracownicy wyczekują urlopu, ale nie mogą się także doczekać codziennego końca pracy. Okazuje się także, że ponad 25 proc. pracowników jest zmęczona bieżącymi zadaniami. Taka sytuacja w długotrwałej perspektywie może wpływać na samopoczucie, a w konsekwencji doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego. To wynik badania, jakie przeprowadził portal pracuj.pl. Co jeszcze wynika z tego badania?

Okazuje się między innymi, że 67 proc. badanych chwali sobie wyjazdy na długie weekendy, bo to jest dla nich formą odpoczynku.

Choć pracownicy nie zawsze mogą pozwolić sobie na długi urlop, to satysfakcjonujące są dla nich nawet krótkie wyjazdy. Co ciekawe, coraz więcej osób decydując się na zatrudnienie w jakiejś firmie, jeżeli firma umożliwia pracę zdalną z zagranicy. Niemal połowa Polaków (47 proc.) wskazuje, że praca umożliwiająca wykonywanie obowiązków z zagranicy lub z podróży pasuje do nich i czuliby się w niej dobrze.

Jednocześnie na rynku pracy funkcjonuje duża grupa osób, które nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie – równo połowa badanych wskazuje, że specyfika ich zawodu nie pozwoliłaby na ułożenie pracy w taki sposób, by możliwe było jej wykonywanie w trakcie podróży. Dobrą alternatywą dla takich osób będą więc właśnie krótkie urlopy i wyjazdy około-weekendowe.
Badanie pracuj.pl pokazało także, że 57 proc. Polaków uważa, że uprawianie sportu pomaga im zachować sprawność fizyczną, ale także intelektualną.

Dla prawie 60 proc. Polaków ważne jest samo rozpoczęcie pracy. Choćby od dobrej kawy. Pracujący Polacy wskazują również, że humor w trakcie godzin pracy jest jak najbardziej wskazany - tak deklaruje 64 proc. respondentów. A ponad połowa badanych (51proc.) deklaruje, że wspólne obiady ze współpracownikami pomagają budować dobre relacje w zespole.

Ciekawostką jest również to, że 53 proc. zbadanych przez Pracuj.pl osób chętniej zaaplikuje na ofertę pracy, jeśli firma jest otwarta na udzielanie pracownikom długich bezpłatnych urlopów, np. półrocznego lub rocznego z możliwością powrotu na to samo stanowisko. Najczęściej taką chęć wyrażają „Zetki”, czyli paradoksalnie, osoby przebywające na rynku pracy najkrócej. Aż 59 proc. z nich chętnie skorzystałoby z takiej okazji, w porównaniu do 48 proc. z grupy silver.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński