Jak dystans społeczny i reżim sanitarny wyglądają w szkołach? "Dystans to raczej abstrakcja" - mówi dyrektor podstawówki w Poznaniu

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Szkoły od 1 września funkcjonują w reżimie sanitarnym. Dyrektorzy poznańskich placówek przyznają jednak, że o dystans społeczny trudno. Aby zachować bezpieczeństwo, wprowadzają wewnętrzne zasady bezpieczeństwa, np. obowiązek zasłaniania ust i nosa na korytarzach.
Szkoły od 1 września funkcjonują w reżimie sanitarnym. Dyrektorzy poznańskich placówek przyznają jednak, że o dystans społeczny trudno. Aby zachować bezpieczeństwo, wprowadzają wewnętrzne zasady bezpieczeństwa, np. obowiązek zasłaniania ust i nosa na korytarzach. Robert Woźniak
Udostępnij:
1 września, zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach rozpoczęła się tradycyjna nauka. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócili do klas, ale funkcjonują w reżimie sanitarnym, określonym przez GIS. Wytyczne sanitarne dotyczą m.in. higieny osobistej czy zachowywania dystansu społecznego. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w praktyce w poznańskich szkołach.

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci ostatnich klas gimnazjów oraz ósmych klas podstawówek. Reforma edukacji spowodowała, że do szkół średnich trafiło wiele więcej uczniów niż zwykle, co w tym roku, przez pandemię koronawirusa, generuje jeszcze większy kłopot.

Zobacz także: Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat Sanitarny opracował wytyczne dla szkół. Zobacz listę zasad

Dyrektorzy poznańskich liceów, techników i szkół branżowych przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021 planowali wprowadzenie nauki hybrydowej. Wtedy nauka odbywałaby się częściowo stacjonarnie, a częściowo zdalnie, co spowodowałoby zmniejszenie liczby uczniów przebywających jednorazowo w szkole.

To jeden z wariantów wyznaczonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednak zgodnie ze wskazaniami resortu, aby dyrektor mógł realizować naukę naprzemienną konieczna jest zgoda organu prowadzącego oraz sanepidu. Tej drugiej jednak nie ma. Jadwiga Kuczma-Napierała, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu zapowiedziała, że zgody sanepidu na naukę hybrydową nie będzie, jeśli w szkole nie zostanie wykryty koronawirus.

Czytaj również: Nauka hybrydowa w Poznaniu: Nie ma zgody sanepidu. Dyrektor: "Współczuję sobie, nauczycielom i uczniom"

Szkoły średnie przepełnione: "Dystans społeczny jest fikcją"

Dyrektorzy poznańskich szkół średnich przyznają, że choć starają się stosować do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, to w przeładowanych szkołach dystans społeczny jest fikcją.

- My, jako dyrektorzy jesteśmy rozczarowani decyzją sanepidu, ponieważ nauka hybrydowa pozwoliłaby nam rozluźnić trochę tłum, który jest w szkołach. Wiemy, jakie mamy budynki, wąskie korytarze. Dystans społeczny będzie fikcją - przyznaje Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

- Trudno o zastosowanie 1,5 metra odstępu i unikanie tłoku. Mamy wąskie korytarze i tylko jedno wejście do budynku. To uniemożliwia zachowywanie dystansu - dodaje.

Zobacz także: Uczniowie i nauczyciele wracają 1 września do szkół. Każdego dnia będę drżał o ich bezpieczeństwo - mówi dyrektor poznańskiej podstawówki

Dyrektor ZSŁ podkreśla również, że uczniowie wykazują się odpowiedzialnością i dbają o bezpieczeństwo w szkole.

- To dojrzała młodzież, która zdaje sobie sprawę z konsekwencji i stara się o zachowanie bezpieczeństwa. Mamy już dwóch uczniów, którzy zgłosili, że są na kwarantannie i nie przychodzą do szkoły - mówi Małecki.

Czytaj także: Powrót uczniów do szkół: Od września maseczki na korytarzach i różne pory przerw. Dyrektorzy przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

Wytyczne GIS-u wskazują na to, by w miarę możliwości zajęcia dla poszczególnych klas odbywały się w stałych salach.

- Staramy się do tego stosować, ale nie zawsze jest to możliwe. W przypadku zajęć praktycznych, czy lekcji przy komputerach nie ma możliwości, by poszczególne klasy nie wymieniały się salami - przyznaje Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Jerzy Małecki, dyrektor ZSŁ także zaznacza, że w szkołach średnich trudno o zachowanie stałych sal.

- To nierealne w przypadku zajęć praktycznych, specjalistycznych czy językowych. Młodzież musi się przemieszczać - mówi.

Czytaj również: Rzecznik Praw Dziecka: Edukatorzy seksualni podają dzieciom leki mające zmieniać ich płeć. Tak zdarzyło się w Poznaniu

Kilka wejść do szkół, maski na korytarzach i różne pory przerw

Dyrektorzy szkół oprócz wytycznych określonych przez sanepid, wprowadzili także własne, wewnętrzne zasady bezpieczeństwa.

- Mamy otwarte dwa wejścia, tak by uczniowie jak najmniej się tłoczyli. Poza tym wprowadziliśmy zasadę, by prawe schody w budynku były przeznaczone do poruszania się do góry natomiast lewe – w dół – mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych.

Jerzy Małecki dodaje natomiast, że dla niektórych klas zostały wprowadzone różne pory przerw.

- Wprowadziliśmy inne pory przerw dla uczniów, którzy odbywają pracownie. W tym przypadku jest to możliwe, ponieważ te zajęcia są planowane po kilka bloków pod rząd - mówi.

Zobacz także: Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe od 1 września? Uczniowie będą musieli zakrywać usta i nos przez koronawirusa? Jest decyzja

Choć minister edukacji zapowiedział, że maseczki w szkołach nie są koniecznością, to wiele poznańskich szkół wprowadziło obowiązek zakrywania ust oraz nosa w miejscach wspólnych budynku.

- Maseczki na korytarzach są obowiązkowe natomiast na lekcjach nie zmuszamy, ale zalecamy, by również były używane – podkreśla Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Podobne zasady wprowadzono w Zespole Szkół Łączności.

- Nie wyobrażam sobie nie zasłaniania ust oraz nosa na korytarzach. U nas jest to obowiązkowe, tak jak jest to choćby w środkach komunikacji – mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Czytaj też: Jak funkcjonują szkoły w powiecie kolskim, który znalazł się w strefie czerwonej?

Również w szkołach podstawowych funkcjonują wewnętrzne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

- Przy tak dużej szkole dystans społeczny jest raczej abstrakcją, choć oczywiście częściowo udaje się go zachować. Szczególnie w klasach najmłodszych, gdzie przerwy wyznaczają na nauczyciele i dzieci nie wychodzą na korytarz równo z dzwonkami. Oprócz tego mamy obowiązek maseczek lub przyłbic w częściach wspólnych szkoły - mówi Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu. I dodaje: - Dzieci z najmłodszych klas wchodzą bocznym wejściem i są odbierani od rodziców na zewnątrz, a na stołówce obowiązuje harmonogram dla poszczególnych grup.

ZOBACZ TEŻ:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bykx

W szkołach 99 procent rzeczy to fikcja. Oby się tylko zgadzały papierki a reszta jest nieistotna. Wszyscy udają, że jest wszystko oki. Szkoła to dziwny twór jako ostatni bastion komunistycznej biurokracji. Nauczyciele udają, że dobrze uczą . Rząd udaje, że im dobrze płaci , papierki się zgadzają czyli jest cacy. Ale cyrk. Omijac te szkolne kołchozy szerokim łukiem kto ma choć odrobinę ambicji zawodowych.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie