Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie działał Zajazd Szmaragd w Szczecinie? Mamy więcej szczegółów! Zdjęcia

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Osoby wybierające się na spacer nad jezioro Szmaragdowe w Szczecinie-Zdrojach mogą już w pełnej krasie podziwiać odrestaurowany budynek Zajazdu Szmaragd. Zniknęło ogrodzenie placu budowy. Teraz czas zorganizować schronisko, zajęcia oraz znaleźć najemcę lokalu gastronomicznego.

Prace budowlane przy modernizacji obiektu zakończyły się z końcem października 2019 roku. Wówczas sfinalizowany został odbiór końcowy robót. Mimo tego przez kilka ostatnich miesięcy budynek z terenem pozostawał ogrodzony budowlanym płotem. Po terminie odbioru prowadzone były roboty budowlane dodatkowe na terenie obiektu, wykraczające poza zakres podstawowy ujęty w umowie z wykonawcą. Dokonywano m. in. osiatkowania rynien, utwardzenia nawierzchni za budynkiem warsztatowo-garażowym, wykonano pokrycie dachu lukarnami.

Zajazd Szmaragd

Zajazd Szmaragd Szczecinie w pełnej krasie. Można podziwiać ...

Pierwotnie kwota zamówienia opiewała na 9,35 mln zł, lecz zamknęły się one ostatecznie w niecałych 10 mln zł. Wzrost kosztów wynikał z faktu, że w trakcie robót budowlanych stwierdzono konieczność wprowadzenia zmian projektowych, mających na celu poprawę funkcji technicznych i użytkowych dotyczących budynku głównego, w tym m.in. ze względu na zły stan: więźby dachowej, konstrukcji schodów w części budynku, ścian działowych na poddaszu, balkonu, istniejących nadproży, brak właściwego fundamentowania ściany przy budynku podziemnym.

Konieczne było też podniesienie pierwotnie zaprojektowanych poziomów kanalizacji sanitarnej z uwagi na fakt, że istniejący kolektor sanitarny pochodzi z okresu przedwojennego i w ostatnich latach całkowicie był wyłączony z eksploatacji. W wyniku tego doszło do zmiany przebiegu instalacji kanalizacji sanitarnej.

Teraz czas zagospodarować budynek. Zgodnie z planem w Zajeździe Szmaragd zostanie zorganizowana baza noclegowa w formule schroniska młodzieżowego oraz prowadzone będą zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Operatorem obiektu będzie Centrum Żeglarskie, które poprowadzi schronisko młodzieżowe. Natomiast ekologiczne zajęcia edukacyjne poprowadzi Szczecińskie Stowarzyszenie Przygodowe Za Horyzont. Na początku bieżącego roku zostały zaplanowane zajęcia dla dzieci. Jednakże rozwój epidemii spowodował wstrzymanie zajęć i organizację schroniska młodzieżowego. W gmachu działać będzie też obiekt gastronomiczny, który poprowadzi podmiot wyłoniony przez Centrum Żeglarskie.

zobacz też:

Budynek ulokowany na północnym skraju Puszczy Bukowej powstał w 1783 r. Początkowo był to folwark z dworem, który właściciel, na cześć żony, nazwał Katharinenhof (Dwór Katarzyny). Pod koniec XIX w. dwór stał się własnością cementowni Stern, która urządziła w nim kwatery dla robotników zatrudnionych w pobliskiej kopalni kredy. W 1925 r. wyrobisko zalała woda, tworząc Jezioro Szmaragdowe.

Po wojnie w budynku była siedziba hufca ZHP Dąbie. Potem obiekt znalazł się w zasobach Państwowego Przedsiębiorstwa Turystycznego Pomerania. Powstał zajazd Szmaragd, prowadzony przez ajentów. Zajazd został odzyskany przez gminę w 2010 r. od dzierżawcy, który zalegał z opłatami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Relacje sąsiedzkie w Szczecinie? Zobacz ranking (oceny od najgorszych po najlepsze). Sprawdźcie, na pewno będziecie zaskoczeni »

Najgorsi i najlepsi sąsiedzi w Szczecinie? Ten ranking was zaskoczy!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński