Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN oferuje nowy pomnik w Dąbiu, ale miasto zwleka. Plac jest pusty [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak obecnie wygląda miejsce, gdzie stał posowiecki pomnik. Czy tu stanie monument ku czci gen. Andersa?
Tak obecnie wygląda miejsce, gdzie stał posowiecki pomnik. Czy tu stanie monument ku czci gen. Andersa? Marek Jaszczyński
IPN chce wybudować nowy pomnik w Dąbiu i składa taką ofertę miastu. Jednak to gmina ma zadbać o zagospodarowanie miejsca wokół monumentu.

Skwer po zburzonym pomniku "Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia" przy ul. Emilii Gierczak w Szczecinie jest pusty, chociaż IPN ma ofertę dla miasta. To pomysł, żeby w tym miejscu powstał pomnik, który upamiętnia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a konkretnie generała broni Władysława Andersa, dowódcę 2 Korpusu Polskiego.

- Decyzja o sposobie zagospodarowania miejsca po zdemontowanym pomniku należy do władz miasta. Wystąpiliśmy z ofertą współpracy w tym zakresie i zaproponowaliśmy budowę pomnika generała Władysława Andersa - uważa Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN. - Nie ma w Szczecinie upamiętnienia wysiłku żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a to była dość liczna grupa, która znalazła tu swój nowy dom i włączyła się w budowę polskiego Szczecina. Generał Anders to wybitny Polak, jeden z najwybitniejszych dowódców w czasie II wojny światowej i przede wszystkim symbol niezłomności, walki o niepodległą Polskę, czołowy przedstawiciel i autorytet polskiego wychodźstwa niepodległościowego.

Instytut jednak oczekuje, że miasto zagospodaruje teren wokół pomnika. Wymaga to jednak czasu.

- Na chwilę obecną nie zostały jeszcze podjęte szczegółowe decyzje w sprawie - mówi Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Mateckiego, który pytał o harmonogram działań zmierzających do remontu placu po byłym pomniku sowieckim w Dąbiu.

Urzędnicy tłumaczą, że wymaga to wspólnych ustaleń z radnymi, a także Zespołem do spraw wznoszenia pomników oraz tablic i akcentów rzeźbiarskich. Zespół - powołany wiosną 2022 roku - ma odnosić się m.in. do właściwego powiązania danego upamiętnienia ze Szczecinem, poprawności lokalizacji oraz określenia właściwej formy dla wnioskowanego obiektu.

Przypomnijmy, że 3 sierpnia odbyła się rozbiórka pomnika, który od 1962 roku stał na skwerze w Dąbiu. Kilka minut po godz. 14, w strugach deszczu pomnik "Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia" został całkowicie rozbity. Ci szczecinianie, których ulewa nie zmusiła do ucieczki, przyjęli jego upadek oklaskami.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński