MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna walka z rozkojarzeniem smartfonowym – nowy system może ratować zdrowie, a nawet życie. Też należysz do „smartfonowych zombie”?

OPRAC.:
Anita Persona
Anita Persona
Nowy system ostrzegania drogowego dla pieszych, wpatrzonych w smartfony.
Nowy system ostrzegania drogowego dla pieszych, wpatrzonych w smartfony. m-gucci / iStock / Getty Images Plus
Nowa sygnalizacja świetlna jest przeznaczona do ratowania zdrowia, a nawet życia na przejściu dla pieszych osobom, które wchodzą na pasy wpatrzone w telefon komórkowy. Wprowadzone rozwiązanie jest dobrze przemyślane i może zmniejszyć ilość wypadków drogowych spowodowanych roztargnieniem związanym ze smartfonami. Sprawdźcie szczegóły.

Smartfony są nieodłącznym elementem naszego życia i każdy praktycznie posiada własne tego typu urządzenie. Oczywiście niesie ono ze sobą wiele korzyści, ale jak się okazuje, również zagrożeń. Jednym z najczęściej wymienianych jest uzależnienie od social mediów lub syndrom FOMO, czyli lęk przed byciem pominiętym i związana z tym potrzeba ciągłego przeglądania Internetu. Do tego dochodzą także fizyczne skutki zbyt długiego korzystania ze smartfonów, jak:

  • Zaburzenia snu,
  • pogorszenie wzroku,
  • bóle pleców,
  • bóle głowy,
  • problemy ze snem.

Lista zagrożeń związanych z nieodpowiednim korzystaniem ze smartfonów jest więc długa, a to zaledwie jej część. Wpatrywanie się w ekran może doprowadzić także do bezpośrednich uszkodzeń ciała lub nawet śmierci. Jak to możliwe?

Włochy i sygnalizacja świetlna dla wpatrzonych w telefon

Niestety wiele osób w obecnych czasach ma problem z roztargnieniem spowodowanym ciągłym wpatrywaniem się w smartfon. Skutkiem tego nie jest jednak tylko np. niesłuchanie rozmówcy, ale także brak uważności na drodze. Dlatego niemal plagą stały się wypadki drogowe spowodowane przez pieszych, którzy zamiast na drogę w trakcie wkraczania na nią, wpatrzeni są w smartfon. Ze zjawiskiem zaczynają walczyć więc m.in. Włochy.

We włoskim mieście Padwa, a konkretnie na największym placu miejskim Prato della Valle, pojawiła się wyjątkowa sygnalizacja świetlna. Dodatkowy system ostrzegania nazwano „ochroną rozkojarzonych” i ma on właśnie na celu ratowanie pieszych podczas przechodzenia przez pasy ze wzrokiem wbitym w telefon. W takim wypadku nasz wzrok skierowany jest bowiem w dół, w kierunku ziemi, więc właśnie w takim miejscu, czyli na jezdni, umieszczono dodatkową sygnalizację świetlną.

W momencie, gdy na przejściu dla pieszych zapala się czerwone światło, to wyświetlane jest ono również na poziomie samej jezdni w miejscu oznakowania pasami. Dzięki temu nawet intensywnie koncentrując się na trzymanym w dłoni urządzeniu, nie sposób nie zauważyć ostrzeżenia w postaci czerwonego światła, oznaczającego oczywiście potrzebę zatrzymania się i ostrzeżenie przed poruszającymi się samochodami. Ostrzeżenie to znika, gdy piesi mają zielone światło.

Co ciekawe nowe urządzenie, w jakie wyposażona jest sygnalizacja świetlna dla "smartfonowych zombie", zostało bezpłatnie podarowane Padwie przez firmę, która instaluje je na ulicach. Efekty jego działania mogą więc zachęcić do wprowadzenia podobnych rozwiązań w całym kraju, a ostatecznie ich popularność może za jakiś czas dotrzeć również do Polski.

Sprawdź też:

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Innowacyjna walka z rozkojarzeniem smartfonowym – nowy system może ratować zdrowie, a nawet życie. Też należysz do „smartfonowych zombie”? - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński