Informator świąteczny na 1 listopada w Szczecinie. Komunikacja, handel, dojazd na cmentarz

Andrzej Szkocki
Jak co roku na cmentarzu przy Krzyżu Katyńskim kwestować będą przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń.
Jak co roku na cmentarzu przy Krzyżu Katyńskim kwestować będą przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń. Andrzej Szkocki
Udostępnij:
W okresie Wszystkich Świętych zmieni się komunikacja miejska i organizacja ruchu. Więcej autobusów i tramwajów dowiezie pasażerów w rejon szczecińskich cmentarzy. Poniższe informacje przydadzą się przy planowaniu wizyty na cmentarzach.

Autobusy pojadą z osiedla

- Po raz pierwszy od wielu lat autobusy linii dodatkowych nie będą rozpoczynać swoich kursów na pętli ulic u zbiegu Emilii Plater i Salomei. Pojazdy dowożące pasażerów do cmentarza swój przystanek początkowy będą miały u zbiegu ul. 1 Maja i Bożeny - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - W związku z powyższym najlepszym przystankiem przesiadkowym dla pasażerów jadących z i w kierunku północnych dzielnic oraz Polic będzie przystanek "Sczanieckiej", na którym, na co dzień zatrzymują się autobusy linii 58, 59, 68, 101, 107, A i 524.

1 listopada - więcej taboru

Do dyspozycji pasażerów udających się na Cmentarz Centralny od strony ul. Ku Słońcu i ul. Dworskiej będą 1 listopada 72 autobusy. W sumie obsługę wszystkich szczecińskich cmentarzy zapewni ok. 100 autobusów. Komunikację tramwajową zapewni blisko 30 składów tramwajowych (w większości niskopodłogowe Pesy i podwójne przegubowe tatry czyli najbardziej pojemny tabor jakim dysponuje spółka Tramwaje Szczecińskie). Komunikację tramwajową w rejon cmentarza zapewnią linie 8, 8 bis i 10. Linia 8 obsługiwana będzie taborem wyłącznie niskopodłogowym. Częstotliwość i rozkład jazdy nie zmieni się.

Ceny zniczy, wieńców i wiązanek w Szczecinie

- Linia 8 bis: specjalna linia tramwajowa, która będzie kursować na trasie Dworcowa Gumieńce. Linia będzie obsługiwana składami złożonymi z dwóch przegubowych tatr.
- Linia 10: kursująca na trasie Las Arkoński Gumieńce. Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy. W godz. 9 - 18 kursy będą wykonywane co 12 minut. Linia obsługiwana będzie przez tabor niskopodłogowy.

Jak pojadą autobusy 1 listopada?

- Linia 53 (Stocznia Szczecińska Pomorzany) w godz. 9 -17 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy. Kursy będą wykonywane co 6-7 minut.
- Linia D 53 (1 Maja/Bożeny Dworska - IV brama) będzie kursować co 10 minut w godz. 9 18.
- Linia D 60 (1 Maja/Bożeny Dworska Cukrowa) będzie kursować w godz. 9-18 co 20 minut.
- Linia 61 (Dworzec Główny-Podjuchy) w godz. 9-18 kursy będą wykonywane co 10 min. W pozostałym okresie według rozkładów jazdy obowiązujących w soboty.
- Linia 64 (Klucz Pętla-Dąbie Osiedle) w godz. 9-18 kursy będą wykonywane co 15 minut. W pozostałych godzinach obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w soboty.
- Linia D 67 (1 Maja/Bożeny- Karola Miarki) w godz. 8.15 -10 i 17-18 kursować będzie, co 8 min, w godz. 10-17 co 4 min., w godz. 18-19 co 10 minut.
- Linia 102 (Police Tanowska Szkoła Gocław) w godz. 9- 17 kursy będą wykonywane co 20- 24 min.
- Linia 107 (Plac Rodła Police Osiedle Chemik) w godz. 9-17 linia będzie kursować co 8 min.

Przywracamy Pamięć - zbiórka pieniędzy 1 i 2 listopada na szczecińskich cmentarzach

Dodatkowo do dyspozycji Centrali Ruchu będzie tabor rezerwowy: 12 dodatkowych autobusów i 4 składy tramwajowe.

Wszystkich Świętych w Szczecinie. Więcej autobusów i zamknięte ulice [MAPA]

Komunikacja 2 listopada

- Linia 8 obsługiwana będzie taborem wyłącznie niskopodłogowym. Częstotliwość i rozkład jazdy nie zmieni się.
- Linia 8 bis: specjalna linia tramwajowa, która będzie kursować na trasie Dworcowa Gumieńce. Linia będzie obsługiwana składami złożonymi z dwóch przegubowych tatr. W godz. 9-11 i 18-20 kursy będą realizowane co 12 min.a w godz. 11-18 co 10 min.
- Linia 10: kursująca na trasie Las Arkoński Gumieńce. Obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy. W godz. 9-18 kursy będą wykonywane co 12 minut. Linia obsługiwana będzie przez tabor niskopodłogowy.
- Linia 53 (Stocznia Szczecińska Pomorzany) w godz. 9.30-18 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy. Kursy będą wykonywane co 10 minut.
- Linia D 53 (1 Maja/Bożeny Dworska - IV brama) będzie kursować co 10 minut w godz. 10-18.
- Linia 61 (Dworzec Główny Podjuchy) w godz. 9 -18 kursy będą wykonywane według rozkładów jazdy obowiązujących w soboty.
- Linia 64 (Klucz Pętla Dąbie Osiedle) kursy będą wykonywane autobusami przegubowymi.
- Linia D 67 (1 Maja/Bożeny Karola Miarki) w godz. 10-18 kursować będzie co 6 min,
- Linia 107 (Plac Rodła Police Osiedle Chemik) godz. 9- 17 będzie kursować co 8 min.

Sprzedaż biletów:

1 listopada, w godz. 8-16 otwarte będą kasy biletowe przy ulicach i na osiedlach: Komuny Paryskiej, Kaliny, Zawadzkiego, Pomorzany, Krzekowo, Podjuchy, Osiedle Bukowe, Dąbie, Police, Plac Rodła, Osiedle Słoneczne, Kołłątaja. Dodatkowo w godz. 8.30-19 czynne będą kasy uruchomione na czas Wszystkich Świętych w rejonie przystanków przy I, II, III I IV bramie Cmentarza Centralnego, a także na Placu Kościuszki, Mieszka I przy ul. Białowieskiej i przy ul. Sczanieckiej.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Centralnego

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od godz. 6 w dniu 1 listopada z wyjątkiem jezdni przyległej do Cmentarza Centralnego na ul. Ku Słońcu. Nitka ulicy Ku Słońcu przyległa do cmentarza zostanie wyłączona z ruchu 31 października od godz. 9. Nitka prowadząca w kierunku wyjazdu z miasta zostanie wyłączona z ruchu 1 listopada o godz. 6. Zakazy ruchu w rejonie Cmentarza Centralnego nie będą dotyczyły rowerzystów, taksówek, służb komunalnych, pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów posiadających specjalne zezwolenie Wydziału Gospodarki i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin oraz Zakładu Usług Komunalnych. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi najpóźniej 3 listopada do godz. 5 i będzie uzależnione od natężenia ruchu.

Pozostałe zmiany

Ulica Santocka - w celu usprawnienia komunikacji zbiorowej, na odcinku tej ulicy pomiędzy ul. Ku Słońcu i Świerczewską wprowadza się jeden kierunek ruchu (od ul. Ku Słońcu). Na ulicach Pięknej, Fieldorfa, Karola Miarki zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu (od ul. Świerczewskiej do ul. Ku Słońcu). Na ulicy Świerczewskiej dopuszczony zostanie ruch dwukierunkowy na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Zielonogórskiej. Ulica Dworska: na odcinku od Pl. Słowińców do ul. Europejskiej wprowadza się jeden kierunek ruchu, z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej, które będą kursowały w obu kierunkach.

Ulica Mieszka I: na odcinku od al. Powstańców Wielkopolskich do ul. Mieszka I wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę oraz zakazy zatrzymywania

Ulice Białowieska i Milczańska zostaną wyłączone z ruchu kołowego na odcinku od ul. Mieszka I do bramy cmentarza

Cmentarz w Dąbiu

Ulica Goleniowska: wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania oraz ograniczenie prędkości do 40 km/h na odcinku pomiędzy ulicami Rumuńską i Jugosłowiańską oraz Jugosłowiańską i Bośniacką. Wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na ulicy Jugosłowiańskiej na odcinku od ulicy Goleniowskiej do ulicy Toruńskiej. Wyjazd z miejsc parkingowych będzie odbywał się poprzez ulice: Bośniacką, Rumuńską i Wrzesińską oraz na ul. Czarnogórskiej.

Pozostałe cmentarze

Ulica Pokoju: wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zakaz zatrzymywania. Ulica Poległych (cmentarz w Zdrojach): zostanie wyłączona z ruchu na odcinku od ul. Walecznych do ul. Cedrowej.

Gdzie będą parkingi?

Osoby dojeżdżające na cmentarz Centralny samochodami będą miały do dyspozycji parkingi przy centrach handlowych: Turzyn (al. Bohaterów Warszawy), Atrium Molo (ul. Mieszka I), Tesco (ul. Milczańska).

Handel

We Wszystkich Świętych większość sklepów będzie zamknięta ponieważ święto jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zgodnie z kodeksem pracy w ten dzień mogą tylko handlować właściciele sklepów lub osoby wykonujące umowę o dzieło. Zgodnie z ustawą 1 listopada 2014 mogą być otwarte tylko sklepy, w których pracują właściciele lub osoby, które nie mają umowy o pracę.

Otwarte będą sklepy znajdujące się przy stacjach benzynowych.

Administracja Cmentarza Centralnego

W okresie Wszystkich Świętych wprowadzane zostaną przedłużone godziny pracy w administracji cmentarza:
d 1 i 2 listopada od godz. 8 do 16. Wszystkie osoby zagubione, poszukujące mogił lub mające problemy z odszukaniem grobu swoich bliskich prosimy kierować do administracji cmentarza (lewe skrzydło bramy).

Msze na Cmentarzu Centralnym 1 listopada

Msze święte w kaplicy głównej odbędą się w godzinach: 12 i 15. Po Mszy świętej o godz. 12 rozpocznie się procesja modlitewna do dwunastu stacji na Cmentarzu Centralnym. Msza święta dla wspólnoty Kościoła Ewangielicko-Augsburskiego rozpocznie się w kaplicy głównej o godz. 10.30. Do 1 listopada Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Szczecinie będzie miało kilka stanowisk (stolik i krzesło) na wypominki za zmarłych.

Kwesty

- przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza'' organizowanej przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej
- na terenie całego cmentarza przez Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego
- przy Krzyżu Katyńskim przez Stowarzyszenie Katyń

Ważne telefony

Dyżur Wydziału Usług Cmentarnych 8-16, biuro obsługi WUC - tel: 91 4856 866
Ochrona Cmentarza Centralnego " Polis Security'' monitoring całodobowy - 501 117 997, patrol zmotoryzowany - 501 496 832.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie