Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile energii traci Twój dom?

Redakcja
Wielu z nas wydaje się, że najwięcej energii zużywamy korzystając w domu z urządzeń elektrycznych. Tymczasem jak przekonują eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" największym konsumentem energii jest sam budynek, a blisko 3/4 niezbędnej energii, pochłania jego ogrzewanie.

Jedną z przyczyn zwiększonego zużycia energii są jej wysokie straty spowodowane słabą termoizolacją domów oraz nieodpowiednio dobrany system ogrzewania.

"Wbrew powszechnym opiniom to nie urządzenia elektryczne pochłaniają największe ilości energii w budynkach, ale ogrzewanie, które stanowi aż 71 % całkowitego jej zużycia. Zaledwie 7% wykorzystujemy na działanie urządzeń elektrycznych. Dobór odpowiedniego sposobu ogrzewania pozwala zatem na ograniczenie ilości zużywanej energii i obniżenie comiesięcznych rachunków za energię, ale również wpływa na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery" - przekonuje dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu "Gaspol kibicuje klimatowi".

Ilość wykorzystywanej w budynku energii jest zależna m.in. od daty jego powstania i może wynosić od 70-120 kWh/m2 w budownictwie nowoczesnym do nawet 300 kWh/m2 w starym budownictwie.

Najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez ściany zewnętrzne, dach, podłogi przy gruncie, okna, a także instalację wentylacyjną i niewłaściwą wentylację. Dlatego planując budowę domu, warto szczególnie zadbać właśnie o te elementy. Odpowiedni projekt architektoniczny i instalacyjny, wysokiej jakości materiały budowlane oraz systematyczna konserwacja mogą w znaczący sposób przyczynić się do osiągnięcia korzystnego bilansu energetycznego budynku oraz w przyszłości obniżenia rachunków za jego ogrzewanie. W obiektach już istniejących na zmniejszenie strat energii wpływ będzie mieć np. wymiana okien na bardziej szczelne, poprawa izolacji termicznej ścian zewnętrznych, zmiana źródła ogrzewania np. z węgla na gaz, zainstalowanie kolektorów słonecznych czy też zmniejszenie zużycia ciepłej wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński