Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Happening "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie. Rafał Betlejewski tłumaczy cel akcji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mural "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie. Na zdjęciu radna Edyta Łongiewska-Wijas z panem Marcinem.- Pani Edyta przyjechała pod napis, aby w ten sposób opowiedzieć się po stronie dialogu, otwartości i szacunku - komentuje na FB Rafał Betlejewski. - Pod napisem, zupełnie przypadkiem, spotkała pana Marcina Winterfelda, który w 68 r. jako siedemnastolatek był świadkiem wyjazdu prawie wszystkich swoich przyjaciół z żydowskiej szkoły podstawowej im. I.L. Pereca na bliskim mu Niebuszewie. Nikt z nich już nie wrócił.
Mural "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie. Na zdjęciu radna Edyta Łongiewska-Wijas z panem Marcinem.- Pani Edyta przyjechała pod napis, aby w ten sposób opowiedzieć się po stronie dialogu, otwartości i szacunku - komentuje na FB Rafał Betlejewski. - Pod napisem, zupełnie przypadkiem, spotkała pana Marcina Winterfelda, który w 68 r. jako siedemnastolatek był świadkiem wyjazdu prawie wszystkich swoich przyjaciół z żydowskiej szkoły podstawowej im. I.L. Pereca na bliskim mu Niebuszewie. Nikt z nich już nie wrócił. Tęsknię za Tobą, Żydzie - w Szczecinie | FB
Spotkanie, wspomnienia o dawnych sąsiadach, malowanie napisu - wszystko to już w sobotę na Niebuszewie w ramach akcji "Tęsknię za Tobą, Żydzie".

Happening "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie

11 lipca o godzinie 16 przy wejściu do Ogrodu Dendrologicznego im. Kownasa od strony ulicy Niemierzyńskiej, na wysokości numeru 12, odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Szczecina w ramach akcji "Tęsknię za Tobą, Żydzie".

- Będziemy wspominać naszych sąsiadów wypędzonych z miasta w 1968 roku, oraz zaginioną cywilizację polskich Żydów w ogóle mówi Rafał Betlejewski, organizator akcji. - Podczas spotkania namalujemy duży napis Tęsknię... na budynku transformatorowym znajdującym się w parku. Do malowania zapraszam ochotników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Akcja "Tęsknię za tobą, Żydzie" na Niebuszewie w Szczecinie. Na czym polega?

Pierwszym etapem akcji było wykonanie trzech wielkich napisów - „Tęsknię za tobą, Żydzie”. Dwa pojawiły się przy ul. Niemierzyńskiej, na ścianie kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 6 i na ścianie stacji transformatorowej w pobliskim parku – Ogrodzie Dendrologicznym im. Kownasa.

Był też trzeci, na pustostanie przy ul. Jana Kazimierza 15, ale na wniosek sąsiadów został już zamalowany przez służby miejskie. Zostały po nim wielkie białe plamy. Ten sam los spotyka wszystkie napisy Tęsknię... w Polsce. Najczęściej zamalowywane jest samo słowo "Żydzie".

- Na facebboku utworzyłem wydarzenie pod nazwą "Tęsknię za Tobą, Żydzie w Szczecinie", gdzie publikuję zdjęcia mieszkańców, którzy robią sobie portrety na tle napisów. W ten sposób solidaryzują się z akcją oraz wyrażają swoje serdeczne emocje w kierunku żydowskich mieszkańców Szczecina - mówi Rafał Betlejewski. - Hasła pisane są na ścianach, by odebrać antysemitom ich „tradycyjne medium”, jakim jest ścienny mural. Napis Tęsknię za Tobą, Żydzie może się na pierwszy rzut oka wydawać zaskakujący, ale to dlatego, że przyzwyczailiśmy się do innego przekazu na temat Żydów na ścianach naszych miast. Używamy więc artystycznej prowokacji, by zachęcić odbiorców do myślenia, weryfikowania postaw i rozmowy.

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, radni, rektorzy szczecińskich uczelni, członkowie społeczności żydowskiej oraz mieszkańcy Szczecina, którzy chcieliby wspomnieć szczecińskich Żydów, podzielić się pamięcią o swoich przyjaciołach oraz sprzeciwić się narastającej retoryce antysemickiej w Polsce.

Mural LGBT zniszczony w Szczecinie. "Haniebne", "Gdzie otwar...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński