Gorączka złota w Europie

Materiał informacyjny Viasat World Limited
Na antenie Polsat Viasat Explore można już oglądać kolejną odsłonę ulubionego przez widzów programu „Australijscy poszukiwacze złota”. Zmagania poszukiwaczy cennego kruszcu na antypodach cieszą się nieustającym powodzeniem. A jak wygląda sytuacja na naszym rodzimym podwórku - czy gorączka złota dotarła również do Europy? W poniższym artykule zgłębimy ten temat.

Jak i kiedy po raz pierwszy odkryto złoto?

Do odkrycia pierwszych złóż złota w Australii doszło w 1851 roku w Bathurst w Nowej Południowej Walii. Wydarzenie to zapoczątkowało australijską gorączkę złota. Setki tysięcy poszukiwaczy z różnych zakątków świata – Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec, a nawet Kalifornii szukało szczęścia i na nowo zdefiniowało tożsamość narodową Australii.

Z kolei wydobycie szlachetnego kruszcu na terenach Europy Środkowej i Wschodniej ma zdecydowanie dłuższą historię, która sięga czasów neolitu. Europejska gorączka złota swoje pierwsze apogeum osiągnęła w czasach Imperium Rzymskiego, a działalność wydobywcza była kontynuowana w średniowieczu i renesansie. Godne uwagi obszary wydobycia złota obejmowały Transylwanię w północno-zachodniej Rumunii i Bohemę – jedną z trzech historycznych ziem czeskich, wchodzącą wraz z Morawami i Śląskiem Czeskim w skład dzisiejszej Republiki Czeskiej.

od 16 lat

Jak wygląda skala złóż złota na poszczególnych kontynentach?

Od momentu odkrycia kruszcu, Australia jest głównym światowym producentem złota z dużymi, bogatymi złożami położonymi głównie w Wiktorii i Australii Zachodniej z regionem Kalgoorlie nazywanym Złotą Milą, produkującym znaczne ilości tego drogocennego metalu.

Europa Środkowo-Wschodnia nie jest powszechnie znana z działalności wydobywczej w porównaniu z innymi regionami, takimi jak właśnie Australia, Afryka czy części Ameryki Północnej i Południowej. Chociaż region ten ma długą historię pozyskiwania kruszcu, to niektóre kraje mają dość ograniczone rezerwy, a wydobycie koncentruje się na mniejszych, wysokiej jakości złożach i operacjach na małą skalę. Kraje, które w przeszłości posiadały znane złotonośne tereny, to Rumunia (projekt Roșia Montană), Bułgaria (kopalnia Chelopech i projekt Krumovgrad Gold), Serbia (górna strefa Cukaru Peki), Węgry (region Bánát) i Słowacja (Kremnica).

Czym różniły się techniki wydobywcze w poszczególnych krajach?

Podczas australijskiej gorączki złota większość wydobycia prowadzono przy użyciu technik górnictwa aluwialnego (złoża aluwialne to złoża osadowe, powstałe z materiału naniesionego przez cieki wodne). Górnicy wydobywali cząstki złota z rzek i strumieni za pomocą patelni lub prostego sprzętu, takiego jak śluzy. Wraz ze wzrostem zainteresowania poszukiwaniami kruszcu, stosowano również bardziej zaawansowane techniki, takie jak wydobycie głębinowe i hydrauliczne.

Z kolei w Europie Środkowo-Wschodniej przy pozyskiwaniu złota stosowano różne techniki w zależności od warunków geologicznych. Powszechne były podziemne metody wydobywcze, takie jak górnictwo sztolniowe i szybowe. Ponadto stosowano również metody odkrywkowe polegające na wydobywaniu złota ze złóż aluwialnych.

Jak wydobycie złota wpłynęło na osadnictwo i populację?

Gorączka złota w Australii odegrała znaczącą rolę w rozwoju kraju, prowadząc do tego, że osady górnicze szybko przekształciły się w tętniące życiem miasta. Tymczasem w Europie Środkowej i Wschodniej miasta i regiony górnicze przeżywały swój największy rozwój gospodarczy w okresach aktywnego wydobycia.

Co wiemy dziś o wydobyciu złota na drugim końcu świata i na naszym podwórku?

Wydobycie złota nadal jest znaczącą gałęzią przemysłu w Australii, która jest jednym z najważniejszych jego producentów na świecie, a główne operacje wydobywcze koncentrują się w Australii Zachodniej, Queensland i Nowej Południowej Walii.

Europejska produkcja kruszcu od lat podlega wahaniom. Podczas gdy niektóre operacje wydobywcze są kontynuowane w krajach takich jak Serbia, Macedonia i Bułgaria, ogólny poziom jego pozyskiwania jest znacznie niższy niż na antypodach i w innych rejonach świata.

Jeśli poczuliście już gorączkę złota, to kanał Polsat Viasat Explore zaprasza na kolejną odsłonę serii „Australijscy poszukiwacze złota” - po dwa nowe odcinki w poniedziałki od 21:00.

Więcej o kanale: https://viasatexplore.pl oraz https://www.facebook.com/ViasatExplorePL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gorączka złota w Europie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński