Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina żydowska żąda zwrotu mienia

Andrzej Kordylasiński, 17 kwietnia 2004 r.
Działka, na której stała synagoga, obejmuje teren obecnej Szkoły Podstawowej nr 4.
Działka, na której stała synagoga, obejmuje teren obecnej Szkoły Podstawowej nr 4. Andrzej Kordylasiński
Zwrotu dwóch nieruchomości żąda od Gryfina gmina żydowska. Jedna nieruchomość obejmuje gryfińską szkołę podstawową.

Wszczęto tzw. postępowanie regulacyjne w sprawie przeniesienia na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie własności dwóch działek położonych w centrum Gryfina.
Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich zawiadomiła władze Gryfina o podjęciu starań zmierzających do odzyskania mienia przedwojennych Żydów. Kilka lat temu polski parlament uchwalił ustawę nakazującą zwrócić majątki związków religijnych, w tym przedwojennych gmin żydowskich.

Hotel i szkoła?

Żądania Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczą dwóch działek w centrum Gryfina. Jedna wymieniona jest jako miejsce, na którym stała synagoga. Druga zaś to teren byłego żydowskiego cmentarza. Synagogi nikt dzisiaj w Gryfinie nie pamięta. Musiała być zniszczona jeszcze w czasach, kiedy mieszkańcami byli tu Niemcy.

Działka, na której stała synagoga, obejmuje teren Szkoły Podstawowej nr 4. Był to plac między ulicami Kościuszki i Piastów. Natomiast kirkut (żydowski cmentarz) znajdował się na terenie, gdzie obecnie stoi budynek "Pod Platanem". Obiekt należy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra. W trakcie są prace przekształcające ten były hotel na mieszkania komunalne. Starsi mieszkańcy Gryfina pamiętają jeszcze, jak w okolicach tego budynku były nagrobki żydowskie, które potem zostały wywiezione w nieznane miejsce.

Wyjaśniają status

Gryfińscy urzędnicy przygotowują pismo wyjaśniające status przedmiotowych działek. Do gminy należy dzisiaj nieruchomość przy ul. Kościuszki, czyli plac i budynek Szkoły Podstawowej nr 4. Natomiast grunt, na którym był kirkut, należy obecnie do skarbu państwa i jest w wieczystym użytkowaniu Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

- Wnioskodawca, czyli Związek Gmin Żydowskich musi udowodnić, że w dniu 30 stycznia 1933 roku był właścicielem tychże działek. Musi wskazać na to dowody - mówi Czesława Subocz z Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

Gmina Gryfino jest uczestnikiem postępowania i musi teraz czekać na rozstrzygnięcie Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich

***

Prawnym spadkobiercą przedwojennych gmin żydowskich jest Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jeśli danej nieruchomości zwrócić się nie da, lokalne władze powinny znaleźć ekwiwalent w naturze bądź wypłacić odszkodowanie. Nieruchomości często nie dotyczą tylko terenów przedwojennej Polski, ale również ziem zachodnich i północnych. Liczy się tutaj stan na dzień przed dojściem Hitlera do władzy, czyli przed 30 stycznia 1933 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński