MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigant do walki z rakiem powstaje na Golęcinie

Anna Folkman
Centrum będzie kosztować ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa oraz środkówwłasnych szpitala.
Centrum będzie kosztować ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa oraz środkówwłasnych szpitala. Adam Słomski
Rośnie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi na Golęcinie. Budynek jest gotowy. Zimą prace będą prowadzone wewnątrz.

Jeszcze lepsza wykrywalność nowotworów, leczenie na wysokim poziomie i piękny widok dla poprawy samopoczucia. To wszystko w 2012 zapewni pacjentom Zachodniopomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul. Strzałowskiej.

Wjeżdżając w ulicę Rolną od razu widać ogromne mury, które wyrosły przez ponad rok na tyłach Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Wokół kręcą się ekipy budowlane. Tynkują, ocieplają, wstawiają okna.

- Zima trochę dała się nam we znaki i przez około 2 miesiące prowadzenie prac było znacznie utrudnione - mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora ds. administracyjno - eksploatacyjnych. - Akurat na ten okres przypadło wylewanie betonu. Tego nie można robić przy temperaturze poniżej minus 5 stopni. Na szczęście, nie mamy większych opóźnień.

Budynek ma być gotowy w czwartym kwartale 2011 roku. Uruchomienie samego Centrum powinno nastąpić w 2012 roku. Wtedy remontu doczeka się obecny oddział chemioterapii, do którego trafią pacjenci w trakcie radioterapii. Teraz, z powodu braku miejsc, znajdują się w pobliskim domu rekolekcyjnym.

Przed zimą obiekt powinien zostać zamknięty, bo konstrukcja jest już całkowicie wykończona. W grudniu zacznie działać ogrzewanie i wtedy będzie można kontynuować prace wewnątrz. W tej części Polski Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to największa, wyspecjalizowana placówka medyczna, która kompleksowo diagnozuje i leczy choroby nowotworowe oraz prowadzi szeroko pojętą profilaktykę.

Powierzchnia użytkowa budowanego Centrum ma mieć ponad 8 tys. mkw. Część pomieszczeń, które służą dziś do udzielania świadczeń medycznych, nie spełnia norm europejskich i krajowych.

Porady, badania i zabiegi są wykonywane w różnych, oddalonych od siebie obiektach. Po powstaniu Centrum w jednym miejscu znajdą się wszystkie pracownie diagnostyczne, poradnie onkologiczne, oddział dzienny chemioterapii, oddział stacjonarny chemioterapii i apteka zakładowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński