MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gaz skroplony płynie do Polski szerokim strumieniem

PAP
PAP
Maciej Janiak
Maciej Janiak
PGNiG korzysta dziś z dwóch terminali LNG w regionie
PGNiG korzysta dziś z dwóch terminali LNG w regionie GAZ-SYSTEM
- Możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy gazy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach - zapewnia prezes PGNiG.

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od lipca do września tego roku odebrała w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 14 ładunków skroplonego gazu. Kolejne trzy dostawy PGNiG sprowadziło poprzez terminal w litewskiej Kłajpedzie.

- Działający od kilku lat terminal LNG w Świnoujściu oraz uruchomiony niedawno gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach - podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.

Polski gigant energetyczny korzysta obecnie z dwóch terminali LNG w regionie Morza Bałtyckiego - im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz w litewskiej Kłajpedzie. PGNiG zaczęło sprowadzać błękitne paliwo z tamtejszej instalacji w maju 2022 roku, odbierając do tej pory sześć ładunków o łącznym wolumenie ponad pół miliarda metrów sześciennych (po regazyfikacji). W III kwartale PGNiG sprowadziło przez litewski terminal trzy dostawy.

Pod koniec września PGNiG otrzymało w Kłajpedzie przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023-2032.

- Rezerwacja umożliwi nam odbiór ładunków LNG o wolumenie ponad 500 mln m sześc. po regazyfikacji rocznie - informuje spółka.

Sprowadzony w ten sposób gaz może być przesłany do Polski poprzez uruchomiony w maju tego roku gazociąg Polska-Litwa.
PGNiG zapewnia, że zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w IV kwartale tego roku. Pierwsza październikowa dostawa do terminalu w Świnoujściu przypłynęła z Kataru, a najwięcej dostaw w trzecim kwartale tego roku pochodziło z USA. Gazowiec Tembek we wtorek dostarczył około 120 mln m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji). Była to 41. dostawa do terminalu w tym roku i 189. od początku działania gazoportu.

Bankiet w filharmonii szczecińskiej

Uroczysty bankiet z okazji otwarcia Baltic Pipe w szczecińsk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński