Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryderyk Chopin - Polska

Redakcja
To statek o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg, ulubionym - w swoim czasie - przez piratów ze względu na osiąganie dużych szybkości.
Hadar - PolskaDlugośc: 13,25 mSzerokośc: 4,16 mZanurzenie: 2,37 mTyp ozaglowania: slupPow. ozaglowania: 82,53 m²Moc silnika: 20,5 kWRejon plywania: BaltykOpiekun: Marian Kula

Parada żaglowców

Dane techniczne

Dane techniczne

rok budowy: 1990 - 1992
wodowanie: listopad 1990
podniesienie bandery: 29 lutego 1992
armator: Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji (wcześniej Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami i Armatorski Dom Bankowy)
port macierzysty: Szczecin (do 1993 Gdańsk)
wymiary: długość całkowita - 55,5m; dł. kadłuba - 44,5m; dł. między pionami - 38,78m; szerokość - 8,5m; zanurzenie - 3,8m; wysokość masztów od KLW - 37m; wysokość boczna - 6,11m
pojemność: 306 BRT
wyporność: 400 ton
powierzchnia żagli: 1200 m2
silnik pomocniczy: 538 kM "SCANIA"
załoga: 56 osób w tym 8 osób załogi zawodowej (stałej)
autonomiczność: 100 dni
prędkość maksymalna: pod żaglami - 16 węzłów; na silniku - 9 węzłów

Ta szczególna konstrukcja zeszła z deski kreślarskiej najlepszego polskiego konstruktora żaglowców Zygmunta Chorenia i jest przedłużeniem eksperymentów w budownictwie okrętowym zapoczątkowanych przez Krzysztofa Baranowskiego i Zygmunta Chorenia w końcu lat 70-tych projektem "Pogorii".

Fryderyk Chopin oddany do eksploatacji w roku 1992 zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus i uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata.

Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach opływając zimą 1999/2000 Amerykę Południową z groźnym Przylądkiem Horn.

Począwszy od grudnia 2000r. właścicielem oraz armatorem żaglowca STS "Fryderyk Chopin" jest Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie.

Żeglarstwo jest sportem szczególnie promowanym przez władze EWSPA, uczy bowiem pracy w zespole, dyscypliny i wytrwałości. Szkoła pragnie wyróżniać się zarówno wysokim poziomem nauczania swoich studentów, jak również dbałością o kształcenie ich charakterów, między innymi poprzez kontakt z żeglarstwem morskim.

Seminaria, wykłady oraz kursy językowe organizowane na pokładzie STS "Fryderyk Chopin" stanowią dodatkową ofertę uczelni skierowaną zarówno do jej studentów, jak również do wszystkich amatorów morskich przygód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński