Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanna bez wody? Kpicie? Oburzeni Czytelnicy i fachowcy

Marek Rudnicki
Fontanna Orła Białego w Szczecinie, jeszcze z tryskającą wodą. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, żeby zamieniła się w pomnik.
Fontanna Orła Białego w Szczecinie, jeszcze z tryskającą wodą. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, żeby zamieniła się w pomnik. Andrzej Szkocki
Po naszym artykule o zamknięciu wody w fontannie rozdzwoniły się telefony. Czytelnicy pytali, czy to nie żart i czy przypadkiem nie pomyliły nam się daty z 1 kwietnia.

Odezwali się też licznie internauci, komentując decyzję konserwatorów zabytków.

Gucio:
- Ale jaja. Fontanna niszczeje od wody. Konserwator długo myślał. Chyba po to są remonty i konserwacje. Najprościej zamknąć, zniszczyć i tyle. Zmienić konserwatora zabytków. Fontanna była i powinna pozostać fontanną. Są pieniądze na inne rzeczy to i na fontannę się znajdą w budżecie.

Macrac1068:
- XXI wiek, a nikt w tym mieście nie potrafi naprawić zabytkowej fontanny. Może warto ekipę z Włoch sprowadzić, wszak powinni znać się na robocie w odróżnieniu od krajowych "złotych rączek". Na złość durnej decyzji w budżecie obywatelskim te 5 mln powinny pójść na kompleksową naprawę, renowację i ochronne tej pięknej fontanny, a nie pomnika.

Obserwator:
Mieszkam w pobliżu i obserwowałem kolejne jej renowacje.Ci wszyscy konserwatorzy niezależnie czy wojewódzki czy miejski powinni zapłacić z własnej kieszeni za dewastacje tej fontanny.A miasto powinno wystąpić do Ministra Kultury o wsparcie finansowe na coroczną renowacje jej.Minister hojną ręka rozdaje pieniądze np.na "muzeum" opatrzności Bożej To dlaczego nie wykorzystać jego hojności?

Tyle internauci. Czytelnicy podkreślali, że na świecie fontanny mają wodę, a nie służą jako suche pomniki.

Fontanna na pl. Orła Białego po 282 latach nie będzie już... fontanną [FOTOSTORY]

Podawano wiele przykładów, w tym słynne muzeum "Peterhof" w okolicach Petersburga, dawnej siedziby letniej rosyjskich carów. Miejsce znane z największego na świecie systemu fontann i kaskad wodnych.

Tam - mówili Czytelnicy - aura nie jest lepsza niż u nas w Szczecinie, a wręcz dużo gorsza, ale nikt nie myśli o zamykaniu wody.

Poszukaliśmy przykładów bliżej, w Gdańsku, gdzie tryska wesoło wodą Neptun. Wprawdzie figura jest metalowa, ale misy fontanny, podobnie jak w naszej na pl. Orła Białego, wykonane są z piaskowca.

W ubiegłym roku po generalnym remoncie w Pracowni Konserwacji Zabytków (odnowiono figurę Neptuna i misę, wymieniono podziemną instalację wodną, w tym pompy i unowocześniono oświetlenie) została oddana do użytku. I tryska wodą.

- Jak to, fontanna bez wody? - dziwi się Marcin Tymiński z biura wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. - Niemożliwe. A to ciekawe. U nas takich pomysłów, aby zamknąć wodę, nie ma. Jak tryskała, tak tryska.

- Piaskowca specjalnie nie zabezpieczaliśmy - mówi Jarosław Graczyk z Gdańskich Melioracji, której to miejskiej spółce podlega pomnik Neptuna. - Nie stosowano żadnych impregnacji piaskowca. Piaskowiec, to nie najlepszy materiał, ale po prostu na bieżąco przeciwdziałamy porastaniu kamienia glonami. To atrakcja dla turystów. Ktoś tam u was w Szczecinie mocno przesadził.

Przypomnijmy, że miejski konserwator zabytków w Szczecinie tak bronił decyzji wojewódzkiego konserwatora o zamknięciu wody w fontannie na placu Orła Białego:

- W naszych warunkach klimatycznych, pomimo prowadzonych prac konserwatorskich, ten piaskowiec podlega i będzie podlegał stopniowej degradacji. To dobra decyzja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński