Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka przędzy już się buduje

Agnieszka Tarczykowska, 2 września 2004 r.
Pierwsza łopata wkopana. Zatrudnienie w fabryce znajdzie do 150 osób.
Pierwsza łopata wkopana. Zatrudnienie w fabryce znajdzie do 150 osób. Agnieszka Tarczykowska
Prace rozpoczęto wczoraj w południe. Za cztery miesiące na Goleniowskim Parku Przemysłowym stanie pierwszy zakład. Jego koszt budowy to 4 mln euro.

Dla belgijskiej firmy Spin Group inwestycja na GPP będzie pierwszą fabryką zagraniczną. Cztery istniejące firma ma w Belgii. Trzy hale produkcyjne staną do końca tego roku, a zdolność produkcyjną zakład uzyska w ciągu niecałych dwóch lat. Wtedy zatrudnienie w fabryce znajdzie do 150 osób. Pierwsi pracownicy wyjechali do Belgii na przeszkolenia. Wszyscy będą pochodzić z naszego regionu.

- Na stałe zatrudniony zostanie w goleniowskim zakładzie ekspert od tekstyliów z Belgii, który przez najbliższe lata wyszkoli w Polsce swoich następców - mówił na konferencji prasowej Jochem Briunsma, dyrektor generalny. - Postaramy się także, żeby podwykonawcy inwestycji pochodzili z tego regionu, bo wykonawcą głównym jest firma poznańska.

Na eksport

Goleniowska inwestycja będzie kosztować Spin Group 4 miliony euro. Przędza wełniana produkowana w goleniowskim zakładzie w całości trafiać ma na eksport do krajów europejskich. Do tej pory produkt Belgów zaopatruje w przędzę do dywanów rynek belgijski, holenderski, duński, niemiecki, szwajcarski i brytyjski.

- Dlatego, że odbiorcami naszych wyrobów będą podmioty zagraniczne, niezmiernie ważny dla naszej fabryki był dobry punkt lokalizacyjny - mówił Jan Smits, założyciel Spin Group. - To miejsce na GPP od razu nam się spodobało. Blisko drogi szybkiego ruchu, lotniska i linii kolejowej sprawia, że to wyśmienity teren do takich inwestycji. 32 lata temu założyłem tę firmę, dziś rozpoczynamy budowę pierwszej zagranicznej fabryki. To dla mnie przełomowy moment.

Jan Smits zaskoczył wszystkich znajomością podstaw polskiego. Jak przyznał uczy się w przyspieszonym tempie naszego języka, a dowodem na to było odczytanie przemówienia w języku polskim.

Będą następni

Następnym inwestorem, który prawdopodobne już niebawem ruszy z budową zakładu będzie firma Elbro, producent mrożonek.
Park pod Łozienicą jest w całości uzbrojony. Teraz podłączany jest tam prąd. Najpierw 3,5 megawata, a docelowo 12 megawatów. Wówczas taka moc wystarczy na zabezpieczenie energii dla wszystkich inwestorów, chcących wybudować tu fabrykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński