Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Rak wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy cytologię można wykonać bezpłatnie.
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy cytologię można wykonać bezpłatnie. archiwum gs24.pl
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W ramach programu profilaktyki można wykonać bezpłatne badania raka szyjki macicy. Są adresowane do kobiet w wieku 25-64 r.ż.

Rakowi szyjki macicy można zapobiegać. Wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety regularnie wykonywały cytologię. W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy badanie to można wykonać bezpłatnie.

W naszym regionie adresatek programu jest prawie pół miliona. Ale z badania skorzystało do tej pory niespełna 17 proc. uprawnionych kobiet.

- To, niestety bardzo mało - twierdzi Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Jak podkreśla przedstawicielka Funduszu, cytologia nie wymaga skierowania, a badanie trwa zaledwie kilka minut - można je wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, który ma umowę z NFZ. W naszym województwie takich gabinetów jest około 120. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

W ubiegłym roku z profilaktycznej cytologii skorzystało w naszym województwie niecałe 17 proc. uprawnionych kobiet. Najlepsze wyniki osiągnęły powiaty: drawski (prawie 25 proc.), policki i białogardzki (23 proc.), szczecinecki (prawie 22 proc.) i myśliborski – nieco ponad 21 proc.

Najsłabsza realizacja programu jest w powiatach kołobrzeskim, kamieńskim i stargardzkim.

Kobiety młodsze i starsze niż adresatki programu profilaktycznego, mają prawo do bezpłatnej cytologii diagnostycznej w ramach porady u lekarza specjalisty. To on decyduje, czy takie badanie należy wykonać.

Specjaliści podkreślają, że coraz powszechniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy są szczepienia przeciw HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepienie zalecane jest w szczególności osobom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego. W Polsce powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV realizowany jest od ubiegłego roku i skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński