Energa AZS Koszalin - Pogoń Baltica Szczecin 29:24. Koszalin nadal niezdobyty

Hanna Jaszczuk (z piłką), obok Agaty Cebuli, była najskuteczniejszą zawodniczką Pogoni. Andrzej Szkocki
Pogoń Baltica Szczecin przegrała w derbowym meczu z Energą AZS Koszalin 24:29. Znów zawiodła skuteczność w szczecińskim zespole, bardzo dobre zawody rozegrała bramkarka rywalek, Izabela Czarna.

W sześciu dotychczasowych meczach derbowych Pogoń wygrała tylko raz i to we własnej hali. Po raz pierwszy od powrotu szczecińskiego zespołu do Superligi, to właśnie Pogoń była faworytem tego meczu. Od początku sezonu ekipa trenera Adriana Struzika znajduje się w czubie tabeli, a koszalinianki dotąd wygrały tylko dwa mecze i to z najsłabszymi drużynami w tabeli.

Jednak stara prawda mówi, że derby rządzą się swoimi prawami. Dlatego też Akademiczki po czterech porażkach z rzędu mocno zmobilizowały się na mecz z lokalnym rywalem. Na dodatek do składu Energi AZS wróciło kilka kontuzjowanych zawodniczek.

Dobra postawa w koszalińskiej bramce Izabeli Czarnej i znacznie lepsza skuteczność gospodyń, pozwoliły im w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy odskoczyć na kilka bramek różnicy. Do przerwy Energa AZS prowadziła 15:11.

Jeszcze na początku drugiej połowy Pogoń odrobiła część strat i po trafieniu Moniki Głowińskiej było już tylko 20:18 dla koszalinianek. Jednak po raz kolejny w tym sezonie szczecinianki zagrały słabo w ataku. W 50. minucie przegrywały 26:18 i choć na moment się podźwignęły (26:24 w 58. minucie), to końcówka należała do Akademiczek.

Gospodynie przez cały mecz szukały prostych rozwiązań akcji. Najwięcej bramek dla AZS zdobyła Sylwia Lisewska, głównie dzięki rzutom z drugiej linii.

Ta porażka sprawia, że Pogoń ma już tylko 3 punkty przewagi nad Energą AZS. Ostatni mecz w tym roku kalendarzowym Pogoń rozegra w następny czwartek we własnej hali z mistrzem Polski, MKS Selgros Lublin.

Energa AZS Koszalin - Pogoń Baltica Szczecin 29:24 (15:11)
Pogoń: Szywierska, Płaczek - Cebula 5, Jaszczuk 5, Stasiak 4, Stachowska 3, Sabała 2, Agova 2, Królikowska 1, Głowińska 1, Fornalik 1, Huczko, Piontke.