Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekomurale w tym roku zawładną województwem zachodniopomorskim!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zaletą malunków będzie to, że będą pochłaniającymi zanieczyszczenia. Mają być wizualną reklamą województwa zachodniopomorskiego. Wykonawcy zostaną wyłonieni w konkursie.

To będą kolejne murale, które pojawią się w regionie.

- Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa - tłumaczy Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego. Dlatego Województwo Zachodniopomorskie w ubiegłym roku zleciło wykonanie dwóch ogromnych ekomurali - w Szczecinie (przy rondzie Giedroycia) i Szczecinku. W rozpoczynającym się roku ma powstać siedem kolejnych.

Gdzie powstaną ekomurale?

W Szczecinie będą dwa na nowej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Piłsudskiego. Poza tym w Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie. Konkurs, który wyłoni najciekawsze projekty, zostanie ogłoszony w styczniu. Oceniana będzie wartość artystyczna, oryginalność prac, ale również możliwości techniczne i koszty wykonania. Projekty najwyżej ocenione przez komisję konkursową zostaną przeznaczone do realizacji. Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie ciekawego projektu plastycznego, a także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni etc.

Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020.

Ekomurale - prawda czy greenwashing?

Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Co ważne - farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania i mycia.

Mozaika Czytelnia, garaż na ul. Mazowieckiej. Projekt Ada Krawczak. Zobacz w galerii pozostałe 5 prac, które wypatrzysz na budynkach w Szczecinie!

Kolejna wyjątkowa mozaika powstała w wyjątkowym miejscu Szcz...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński