MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny grają jazz. Warsztaty w filharmonii

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Jazz Camp for Girls to próba wczesnego rozpoczęcia rozwoju muzycznego dziewcząt.
Jazz Camp for Girls to próba wczesnego rozpoczęcia rozwoju muzycznego dziewcząt. MK
W szczecińskiej filharmonii trwają warsztaty JazzCamp for Girls, które są przeznaczone dla dziewczynek, uczennic szkół muzycznych, w wieku 10-16 lat, które chcą uczyć się jazzu i improwizacji oraz pograć z innymi.

Jazz Camp for Girls to próba wczesnego rozpoczęcia rozwoju muzycznego dziewcząt i danie im możliwości poznania instrumentów i gatunków muzycznych innych niż te, z którymi mają do czynienia na co dzień.

W drugim tygodniu ferii zimowych około 40 dziewcząt spotyka się w Filharmonii, żeby pracować w zespołach warsztatowych. Do każdego zespołu przydzieleni są instruktorzy – doświadczeni nauczyciele i profesjonalni muzycy. Dziewczyny mogą spróbować swoich sił na nowych instrumentach, poimprowizować i poznać się bliżej. Oprócz zajęć z tutorami mają także warsztaty jogi, radzenia sobie ze stresem, prezentacji oraz komunikacji.

- Kiedyś chciałam tańczyć, ale zobaczyłam nagranie, w którym ktoś grał na skrzypcach i nabrałam ochoty, żeby też zacząć na nich grać - mówi Salomea, uczestniczka warsztatów. - Na tych zajęciach uczymy się improwizować. Na ogół nasze zajęcia polegają na tym, że albo się bawimy graniem, albo uczymy się improwizować. Stworzyliśmy dwa utwory i gramy tak, jak potrafimy najlepiej.

- Ja gram na wiolonczeli i chociaż nie lubię ćwiczyć, jak każdy, to lubię grać na tym instrumencie - mówi Hania. - Improwizacja pomaga nam w tym, żeby się lepiej poczuć z instrumentem. to się może przydać nawet, jeśli się gra klasykę. Dla mnie to coś nowego i bardzo mi się to podoba.

Zajęcia prowadzi Tomasz Licak.

- Zależy nam na wspólnym muzykowaniu, wspólnym tworzeniu muzyki - mówi prowadzący zajęcia. - Dziewczynki już mają pewne podstawy jako instrumentalistki, ale zależy nam na tym, żeby dziewczynki po tych warsztatach miały więcej wiary w swoje możliwości kreatywne.

Ostatniego dnia, czyli w piątek 26 stycznia, po próbie generalnej i ostatnich szlifach, dziewczęta wystąpią na scenie sali kameralnej podczas finałowego koncertu o godzinie 17:00 i zaprezentują swoje improwizacyjne talenty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński