MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka. Blisko co drugi Polak pracował przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawdź, gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Okazuje się, że 45 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że przed ukończeniem pełnoletności podejmowała się pracy zarobkowej. Najpopularniejszym zajęciem wśród osób, które pracowały w okresie przed osiągnięciem pełnoletności, jest praca sezonowa przy zbiorze owoców i warzyw – wynika z badania WEI z okazji Dnia Dziecka. Głównym motywem podjęcia pracy jest chęć dorobienia pieniędzy na własne wydatki i przyjemności.

Spis treści

Jak dużo dzieci pracuje w Polsce?

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Jak zwrócono uwagę w przygotowanym opracowaniu – z badań wynika, że 45 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że przed ukończeniem pełnoletności podejmowała się pracy zarobkowej.

Niemal połowa Polaków pracowała przed ukończeniem 18. roku życia – większość między 15. a 16. rokiem życia.
Niemal połowa Polaków pracowała przed ukończeniem 18. roku życia – większość między 15. a 16. rokiem życia. Unsplash/ Annie Spratt

Po raz pierwszy do pracy, najczęściej dorywczej (75 proc. badanych), szli między 15. a 16. r.ż., przy czym częściej robili to mieszkańcy małych ośrodków niż dużych miast (54 proc. względem 41 proc.). Zdaniem autorów badania, „może to wynikać z faktu, że to tam dostępna jest najszerzej najpopularniejsza praca sezonowa, czyli zbieranie owoców, ponieważ taką formę zarobkowania deklarowało 47 proc. badanych z doświadczeniem pracy w wieku nastoletnim.

Wygląda na to, że nabywanie doświadczeń związanych z rozwojem zawodowym przed „18-stką” jest w Polsce niezwykle popularne, co, jak wskazano, pozornie kłóci się z danymi Eurostatu, z których wynika, że pomiędzy 15. a 19. rokiem życia w Polsce zatrudnienie znajduje tylko ok. 4–5 proc. osób.

– Pozornie, bo mowa o zatrudnieniu pełnowymiarowym i legalnym (etat), tymczasem z badania, które zleciło WEI, wynika, że młodociany Polak pracuje przede wszystkim w szarej strefie, tj. bez żadnej formalnej umowy. Deklaruje to aż 70 proc. badanych mających doświadczenia z pracą przed 18. rokiem życia. Jeśli młodociany dostaje jakąś umowę, to jest zwykle zlecenie lub dzieło – wskazują autorzy badania.

Jak Polacy oceniają pracę dzieci?

Polacy dopuszczają pracę dzieci, jeśli jest ona dobrowolna i służy ich rozwojowi. – Chcielibyśmy także, by nie była wyrazem desperacji powodowanej trudną sytuacją życiową, a raczej, aby budowała w dzieciach etos odpowiedzialności i dyscypliny potrzebnych do osiągania ważnych celów życiowych w dorosłości – wskazano.

Jednocześnie podkreślono, że jeśli praca w wieku nastoletnim jest przemyślana, ma jasny cel i nie powoduje rezygnacji z edukacji, to przynosi wymierne korzyści.

Z drugiej strony, niemal co czwarta badana osoba, która pracowała w okresie nastoletnim przyznała, że zmusiła je do tego trudna sytuacja materialna rodziny, ale ten motyw jest częstszy w pokoleniu obecnych czterdziestolatków, czyli osób, które podejmowały pierwsze płatne zajęcia na przełomie lat 90. i 00.

Jednak autorzy badania przyznają, że Polacy mają raczej pozytywny stosunek do pracy osób niepełnoletnich – 61 proc. jest zdania, że praca zarobkowa na wczesnym etapie pomoże młodej osobie w późniejszym życiu. Taki sam odsetek uważa, że jest to dobre narzędzie edukacji finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Dziecka. Blisko co drugi Polak pracował przed ukończeniem 18. roku życia. Sprawdź, gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński