Dzieci bez opieki w przedszkolu nr 74 w Szczecinie....

  Dzieci bez opieki w przedszkolu nr 74 w Szczecinie. Nauczycielki na zwolnieniach

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  - Choroba nie wybiera - usłyszał po wejściu do przedszkola tata Leny. - Musi pan zabrać córkę, nie możemy zapewnić opieki wszystkim dzieciom, nauczycielki są na zwolnieniach. Taka sytuacja może potrwać cały tydzień.
  Dzieci bez opieki w przedszkolu nr 74 w Szczecinie. Nauczycielki na zwolnieniach
  1/18
  przejdź do galerii
  AKTUALIZACJA GODZ. 14.40

  - Dyrektor przedszkola poinformowała kuratorium, że w porozumieniu z organem prowadzącym od 8 stycznia przedszkole będzie funkcjonować w normalnym trybie. Opiekę dzieciom zapewni 6 nauczycielek, które nie przebywają na zwolnieniu lekarskim. Jeśli zajdzie potrzeba pomoc w opiece nad dziećmi przedszkole otrzyma z zewnątrz celem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków opieki, wychowania i nauki - mówi Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
  - Wizytatorzy zobowiązali dyrektora przedszkola do stałego informowania Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty o sytuacji i podjętych działaniach w przedszkolu związanych z zapewnieniem opieki i właściwym wykorzystaniem przez dzieci czasu pobytu w przedszkolu.

  AKTUALIZACJA GODZ. 13.20

  - Pomimo braków kadrowych przedszkole funkcjonuje normalnie, dzieci mogą uczęszczać do placówki, a przedszkole jest czynne w godz. 6 – 17 - zapewnia Piotr Zieliński z urzędu miasta. - Dzisiaj rodzice mogli pozostawić swoje dzieci w przedszkolu, co też niektórzy uczynili. W przedszkolu rodzice pozostawili 28 dzieci, które mają zapewnione wszelkie świadczenia określone w statucie przedszkola. Jutro przedszkole funkcjonuje normalnie.

  W przedszkolu zatrudnionych jest 25 czynnych nauczycieli. W poniedziałek 7 stycznia do pracy zgłosiło się 6 nauczycielek, w tym wicedyrektor i dyrektor przedszkola. Do godz. 12 wpłynęło 10 zwolnień lekarskich, pozostałe nauczycielki nie stawiły się do pracy a zwolnienia lekarskie jeszcze nie wpłynęły.

  - Urząd Miasta nie był wcześniej poinformowany o problemach zdrowotnych nauczycieli zatrudnionych w danym przedszkolu. W poniedziałek o godz. 7.30 zadzwoniła pani dyrektor przedszkola i poinformowała o absencji nauczycieli. Nie mamy sygnałów z innych placówek, natomiast monitorujemy sytuację na bieżąco i gdy będzie to konieczne będziemy reagować i informować o tym rodziców - kończy Zieliński.
  ______________________________________________________________________________________________________

  W jednym z największych przedszkoli w mieście, które ma miejsce dla 300 dzieci (w przedszkolu jest 12 grup dzieci w wieku od 3 do 6 lat) brakuje nauczycielek. Ku zdziwieniu dyrekcji oraz rodziców w poniedziałek ponad połowa przedszkolanek dostarczyła zwolnienie lekarskie.

  - W największym przedszkolu w Szczecinie jest strajk. Na wejściu stoi pani dyrektor i informuje, że nie jest w stanie zapewnić opieki dzieciom - pisze w mailu wysłanym na alarm@gs24.pl pani Małgorzata. - Przedszkolanki są na L4. Ma to potrwać do końca tygodnia. Musiałam wrócić z dziećmi do domu, nie poszłam do pracy. Sądzę, że nie ja jedyna.

  - Piszę do państwa w sprawie, która dzisiaj zbulwersowała rodziców dzieci, które chodzą do przedszkola nr 74 w Szczecinie - czytamy w innym mailu. - Dziś rano pani dyrektor poinformowała nas, że 80 proc. personelu placówki jest na zwolnieniach i przedszkole będzie czynne do godz. 12, natomiast od jutra do piątku placówka będzie nieczynna. Jesteśmy oburzeni brakiem wcześniejszej informacji o tym fakcie. Jesteśmy oburzeni brakiem zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice nie mają możliwości wzięcia urlopu lub zapewnienia opieki swoim dzieciom. Jesteśmy oburzeni nieudolnością kierownictwa placówki i brakiem współpracy z rodzicami.

  Zobacz także: Police: zajęcia odwołane. 600 przedszkolaków musi zostać w domu  Prawo nie daje możliwości całkowitego zawieszenia pracy szkoły, czy przedszkola z powodu nieobecności nauczycieli.

  - Rodzice mają prawo posłać swoje dzieci do szkoły, czy przedszkola i oczekiwać realizacji zaplanowanych zajęć i pełnej opieki - mówi Małgorzata Duras, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Szczecinie. - Za zapewnienie odpowiednich warunków działania szkoły lub placówki odpowiada organ prowadzący. Zadaniem dyrektora szkoły, czy placówki jest zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom. Jeżeli z powodu przebywania na zwolnieniach lekarskich nie będzie wystarczającej liczby nauczycieli do realizacji zajęć dydaktycznych według planu, w tym brak możliwości zorganizowania zastępstw doraźnych, wówczas dyrektor musi zorganizować dzieciom zajęcia opiekuńcze. Jeżeli to również nie będzie możliwe wspólnie z organem prowadzącym musi podjąć decyzję o innej formie zorganizowania zajęć w tym dniu.

  Przyczyną nagłego zachorowania nauczycielek, kolejnego już w tym roku, w styczniu taka sytuacja miała miejsce w Policach, może być ogólnopolski protest. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty.

  - Żądamy wzrostu wynagrodzeń na poziomie 1000 zł od stycznia 2019 roku. Jednocześnie zachęcamy nauczycieli do troski o swoje zdrowie. Prosimy rodziców o wyrozumiałość. Jest to także protest o lepszą szkołę - można przeczytać na stronie internetowej ZNP. - Wzywamy rząd i ministerstwo edukacji do podjęcia rozmów. Zapraszamy premiera i minister edukacji do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” na rozmowy 8 stycznia 2019 roku.

  Nikt jednak nie potwierdził, by sytuacja w szczecińskim przedszkolu miała związek z protestem.

  Tak może wyglądać nowe przedszkole w Szczecinie [wizualizacje]

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (60)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (60) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów