MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra Nowogardzka. Wąskotorówka będzie reaktywowana

Sławomir Włodarczyk
Ta kolejka mogłaby obsługiwać trasę Dobra-Stargard.
Ta kolejka mogłaby obsługiwać trasę Dobra-Stargard. Fot. Sławomir Włodarczyk
Uczyniono pierwszy krok do reaktywowania kolejki wąskotorowej. Miłośnicy ciuchci dużo sobie obiecują po tym, jak magistrat przejął majątek od PKP.

Trochę historii

Trochę historii

Stargardzka Kolej Wąskotorowa (niem. Saatziger Kleinbahn) liczyła 119,6 km torów o szerokości 1000 mm. Pierwsza linia, otwarta w styczniu 1895 roku, połączyła Stargard przez Starą Dąbrowę i Kozy Pom. z Ińskiem. W maju 1895 r. otwarto linię do Kani, przedłużoną w listopadzie do Dobrej, gdzie łączyła się z Reską KW. Poszczególne odcinki zaczęto zamykać od 1964 r. likwidacją połączenia Ińsko-Drawsko Wąsk. Ostatni odcinek, Stargard-Dobra, wyłączono z ruchy w 2001 r.

Samorząd wziął pod swoją opiekę nie tylko kolejowe nieruchomości, ale też zabytkowe wagony i nieco młodsze parowozy. Przewoźnik po torach pozbył się majątku w zamian za rezygnację przez gminę z zaległych podatków od kolejowych nieruchomości.

Do samorządu trafiło 16 działek z budynkami oraz obiektami infrastruktury kolejowej na odcinku zlikwidowanej linii wąskotorowej Nr 1052 Stargard Szczeciński - Łobez oraz pięć wagonów, drezynę motorową, transporter i dwie lokomotywy. Niektóre z nich to prawdziwe perełki, choćby wagony: turystyczny i do przewozu tlenu z 1902 roku, czy też dwa wagony bagażowo-pocztowe z 1912 i 1915 roku. Z kolei lokomotywy, które mogą w przyszłości pociągnąć reaktywowaną kolejkę są już znacznie młodsze i pochodzą z początków lat 80. ubiegłego stulecia.

Aby powrót do przeszłości był możliwy potrzebne są pieniądze. Trzeba m.in. naprawić zdewastowane torowisko i zakupić infrastrukturę kolejową. Nadzieja w kasie z Unii. Warto podkreślić, że szlak Stargard - Dobra traktowany jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, jako dziedzictwo kulturowe o unikalnym charakterze na skalę europejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński