MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do woja marsz, do woja. Wcielanie ochotników w "Błękitnej" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
148 ochotników po raz pierwszy przekroczyło bramę koszar 12 Brygady Zmechanizowanej. To osoby, które chcą związać zawodową karierę z armią albo sprawdzić granice swoich możliwości. W trzech jednostkach 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej wcielono 580 osób.

- W mojej rodzinie są osoby, które służą w wojsku. Chcę do nich dołączyć - mówi jedna z ochotniczek.

- Myślę, że to dobry pomysł na życie - wyznaje kolejny ochotnik.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. 2 października bramę przy alei Wojska Polskiego przekroczyło 148 osób. Nikt się nie spóźnił. Nikt nie ociągał.

- Nie przyszedłem tutaj, żeby bumelować- żartował jeden z rekrutów.

Najpierw wypełnianie oświadczeń, rozmowa, a potem fasowanie munduru i pozbycie się cywilnych ciuchów. Co ciekawe, mało kto korzystał z fryzjera. Dziś moda jest na krótkie włosy.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to najkrótsza droga do Wojska Polskiego. Mogą się ubiegać o nią osoby, które ukończyły 18 lat, mają polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie były karane za przestępstwo umyślne.

Szkolenie jest podzielone na: I etap, czyli 28 dni szkolenia podstawowego oraz II etap, czyli do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego połączonego z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej. Po ukończeniu II etapu ochotnik może zostać żołnierzem zawodowym w wybranej przez siebie jednostce wojskowej.

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4960 zł brutto. Zachętą dla ochotników jest także możliwość odbycia szkoleń na koszt armii. Już na etapie składania wniosku o powołanie do dobrowolnej służby, ochotnik będzie mógł wskazać, jakie nowe kwalifikacje i uprawnienia chciałby zdobyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński