Dni Techniki Kolejowej: Piękna Helena i Flota Wielkopolski w...

  Dni Techniki Kolejowej: Piękna Helena i Flota Wielkopolski w obiektywie intaernauty [zdjęcia]

  Internauta Maciej Godniak

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Dni Techniki Kolejowej: Piękna Helena i Flota Wielkopolski w obiektywie intaernauty [zdjęcia]

  ©Fot. Maciej Godniak

  Dwie okazje - Dni Techniki Kolejowej oraz "Dni Morza" - sprawiły, że na stacji Szczecin Główny zawitał pociąg specjalny "Flota Wielkopolski".
  Dni Techniki Kolejowej: Piękna Helena i Flota Wielkopolski w obiektywie intaernauty [zdjęcia]

  ©Fot. Maciej Godniak


  W sobotę o godzinie 12:10 na peronie 1 oficjalnie rozpoczęto Dni Techniki Kolejowej w Szczecinie. Miłośników kolejnictwa przywitał wiceminister infrastruktury, pan Juliusz Engelhardt, a imprezę urozmaicały: orkiestra Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie oraz zespoły artystyczne z Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim.

  O 12:23 na peron 1 wjechał nieco spóźniony pociąg specjalny "Flota Wielkopolski" relacji Poznań Główny - Szczecin Główny - Poznań Główny, przywożąc kilkuset turystów z Wielkopolski.
  Niewątpliwie największą atrakcją tego pociągu był historyczny zabytkowy parowóz pospieszny Pm36-2 zbudowany w 1937 roku, stacjonujący na co dzień w parowozowni w Wolsztynie. Resztę taboru stanowiło pięć prawie 40-letnich wagonów osobowych typu 120A z serii Bh i Bp.

  Pasażerowie pociągu w ciągu czterech godzin pobytu w Szczecinie mogli odwiedzić Wały Chrobrego oraz podziwiać zlot żaglowców i oldtimerów, aby kwadrans po godzinie 16. wyruszyć w drogę powrotną do Poznania.

  W tym czasie ten sam skład, ale jako pociąg specjalny "Vulcan", zabrał kilkuset mieszkańców Szczecina na przejażdżkę linią kolejową wokół Szczecina. Przed przejażdżką lokomotywa wymagała uzupełnienia wody, a ponieważ stacja nie dysponuje czynnym żurawiem wodnym, czynność tę wykonała ekipa strażaków. Wypełnione po brzegi wagony pociągu ruszyły o godz. 13:30, przejeżdżając przez Port Centralny, Dziewoklicz, Wstowo, Pomorzany i z powrotem na Dworzec Główny. Przejazd całej trasy zajął 30 minut.

  Organizatorem Dni Techniki Kolejowej są PKP Energetyka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

  Ciekawostki

  Nazwę "Piękna Helena" nadali lokomotywie Pm36-2 Anglicy na cześć żony jednego z angielskich sponsorów kolejnej naprawy parowozu.

  Parowóz Pm36-2 o tzw. masie służbowej 165 ton (łącznie z tendrem) potrafi rozwinąć prędkość do 130 km/h, natomiast - dla porównania - znane chyba wszystkim podróżnym elektryczne zespoły trakcyjne EN57 mając masę mniejszą niż Pm36-2 (tj. 125 ton) uzyskują maksymalną prędkość 110 km/h.

  Przez wiele lat "Piękna Helena" pomalowana była w "angielską zieleń". Dopiero od niedawna przemalowana jest na kolor oliwkowy, bardziej pasujący do kolorystyki zabytkowego taboru polskich kolei.

  Starszą siostrę "Pięknej Heleny", o oznaczeniu Pm36-1, wyposażono w otulinę aerodynamiczną, co pozwoliło jej uzyskać na niemieckich torach próbę prędkości 150 km/h. Niestety, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach parowóz Pm36-1 zakończył swój żywot najprawdopodobniej w latach 40-tych bądź na początku lat 50-tych.

  Wagony osobowe typu 120A z serii Bh i Bp (swego czasu nazywane bonanzami) jako nieliczne wyposażone są w parowe urządzenia grzewcze.

  Wybudowana w 1907 roku parowozownia w Wolsztynie jest jedyną w Europie z czynnymi do dzisiaj parowozami. Inna najbliższa znajduje się dopiero w Chinach.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów