Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe przejazdy. Legitymacja inwalidzka to za mało

Marek Rudnicki [email protected]
Pierwszy raz od 34 lat dla kontrolerów moja legitymacja inwalidzka nie była podstawą do darmowej jazdytramwajem.
Pierwszy raz od 34 lat dla kontrolerów moja legitymacja inwalidzka nie była podstawą do darmowej jazdytramwajem. A. Szkocki
Kontrolerzy biletów nastraszyli niepełnosprawnego, że jedzie bezprawnie bez biletu i kazali mu wyrobić specjalny dokument.

Jan Murawski od 34 lat jest inwalidą I grupy. Przed laty wpadł pod tramwaj. Doznał bardzo poważnego urazu głowy. Przeszedł ciężką operację czaszki. Nigdy nie odzyskał w pełni zdrowia. Ostatnio, gdy jechał tramwajem zaczepił go kontroler.

- Jechałem "ósemką" na cmentarz, by odwiedzić grób mamy - opowiada. - Kontrolerzy sprawdzali bilety. Pokazałem im moją legitymację wystawioną przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest w niej wpis, że jestem inwalidą I grupy. Kontrolerzy powiedzieli, że ich taka legitymacja nie interesuje i że wyjątkowo tym razem mi darują. Nie zapłacę kary za przejazd bez biletu. Ale muszę wyrobić specjalną legitymację, bym mógł jeździć bez biletu. W legitymacji podana jest data i numer orzeczenia o inwalidztwie.

- To jakieś nieporozumienie - mówi zdenerwowany. - Zawsze respektowano tę legitymację. Przecież nie będę ze sobą woził stosu dokumentów zaświadczających o stanie mojego zdrowia. Boję się, że je zgubię.

Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie.

Uzyskaliśmy informację, że przepisy bardzo sformalizowały możliwość darmowego korzystania przez niepełnosprawnych z publicznej komunikacji.

- Osoba niepełnosprawna musi posiadać przy sobie orzeczenie ZUS o niepełnosprawności - tłumaczy przewodnicząca zespołu, Lidia Gugała. - Może też starać się o wydanie specjalnej legitymacji, ale wiąże się to z wieloma formalnościami. Trzeba napisać podanie i stanąć przed specjalną komisją.

- Sprawny emeryta, który korzysta z ulgi 50 proc., pokazuje jedynie legitymacje i nikt od niego nie żąda specjalnych orzeczeń i potwierdzeń. Gdy jednak kontroluje się człowieka niepełnosprawnego, ten musi udowadniać swoje kalectwo specjalnym zaświadczeniem. Część kontrolujących wykazuje zrozumienie dla niepełnosprawności, a część nie. To kwestia etyki i morale człowieka - tłumaczy Lidia Gugała.

Jak uzyskać legitymację

Orzeczenie jest podstawą do przyznania ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest legitymacja osoby niepełnosprawnej. Legitymację może uzyskać osoba, która posiada orzeczenie z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Osoby mające orzeczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie mogą wyrobić takiej legitymacji. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie mieści się przy ul. Starzyńskiego. Formalności załatwia się w pokoju nr 415 (III piętro), tel. 91 48-85-379, w godz. 10 - 13, a w poniedziałki w godz. 10 - 15. Do wniosku o legitymację należy dołączyć 2 zdjęcia (tylko osoby powyżej 16 roku życia), kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i ksero dowodu osobistego. Druk wniosku o wydanie legitymacji dostępny jest też w internecie i w Urzędzie Miasta Szczecin w Zespole ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych pok.61 (na parterze) tel. 91 42-45-670.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński