Damian Kabat najszybszy w Biegu Ulicznym o Błękitną Wstęgę

Pierwsza trójka biegu. W środku zwycięzca Damian Kabat, z lewej 2. Ruslan Savchuk z Ukrainy, z prawej 3., jego rodak, Anton Pototsky. Grzegorz Drążek
936 osób wystartowało w 9. Międzynarodowym Biegu Ulicznym o Błękitną Wstęgę. Zwyciężyli Damian Kabat i Ukrainka Katsiarina Ptashuk.

Na starcie 9. edycji, który rozpoczął się po godz. 21, stanęła rekordowa liczba 936 zawodników. W tej grupie byli biegacze z Ukrainy, którzy byli faworytami. Trasa liczyła 10 km. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle ulicami w centrum Stargardu. Od początku biegu na czoło wysunęło się trzech Ukraińców, których tempo wytrzymał tylko Damian Kabat z Pomorza Stargard.

W połowie dystansu z przodu byli już tylko Ruslan Savchuk z Ukrainy i Kabat. Reprezentant gospodarzy na kilometr przed metą przeprowadził decydującą akcję. Odskoczył i nie dał się dogonić. Kabat zwyciężył z czasem 30.11 min. Na 2. miejscu uplasował się Ruslan Savchuk (30.27), a na 3. Ukrainiec Anton Pototskyi (31.12). Pierwszą piątkę uzupełnił drugi z zawodników Pomorza, Wojciech Piwowarczyk (31.51).

- Początek był dla mnie trochę za szybki, ale na trzecim kilometrze tempo się unormowało i dalej rozegrałem bieg zgodnie z planem - mówi Kabat. - O tej porze dobrze się biega. To był mój 4. start w tych zawodach. Wcześniej byłem w czołówce, ale wygrać udało się pierwszy raz.

Najszybsza wśród kobiet była Ukrainka Katsiarina Ptashuk, która w ogólnej klasyfikacji uplasowała się na 21. miejscu. Jej czas to 35.52 min. Na 2. miejscu wśród kobiet uplasowała się Natalya Lehonkowa (36.50), a na 3. Snizhana Rybak (37.47).

Organizatorem biegu jest Stargardzki Związek Weteranów Lekkiej Atletyki. Głos jest patronem medialnym wydarzenia.