MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy połączenie nauki z biznesem jest możliwe? W tych szkołach tak. Jak wygląda współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami ?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element nauki zawodu.
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element nauki zawodu. Kawê Rodrigues/unsplash.com
W ostatnich latach zauważa się zwiększenie współpracy między biznesem a nauką. W środowisku biznesowym następują coraz większe i szybsze zmiany, a absolwenci szkół wchodzący na rynek pracy, muszą spełnić liczne oczekiwania pracodawców. Z tego też względu coraz częściej szkoły uczące zawodu, uczelnie podejmują współpracę z przedsiębiorstwami. Dzięki temu łączą wiedzę teoretyczną z praktyczną nauką zawodu. Jak wygląda współpraca między przedsiębiorstwami a szkołami branżowymi?

Spis treści

Obowiązek współpracy z przedsiębiorstwami

Nowe szkolnictwo branżowe (branżowe szkoły I stopnia, branżowe szkoły II stopnia, technika i szkoły policealne) opiera się przede wszystkim na współpracy z pracodawcami.

W ustawie zobligowano dyrektorów szkół do współpracy z pracodawcą właściwym dla danego zawodu lub branży, do której przyporządkowany jest dany zawód lub z osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne.

Jak wygląda współpraca szkół z pracodawcami?

Współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami jest realizowana w ramach umowy lub porozumienia obejmujących co najmniej jeden cykl kształcenia i skupia się w szczególności na:

  • tworzeniu klas patronackich,
  • realizacji kształcenia zawodowego, w tym praktycznej nauki zawodu, we współpracy z pracodawcą,
  • wyposażeniu warsztatów lub pracowni szkolnych,
  • organizacji egzaminów zawodowych,
  • doskonaleniu nauczycieli kształcenia zawodowego, w tym organizowaniu szkoleń branżowych,
  • realizacji doradztwa zawodowego i promocji kształcenia zawodowego.

Jak wyglądają klasy patronackie?

Tworzenie klas patronackich daje dwustronne korzyści. Klasa patronacka to klasa, która jest objęta opieką danej firmy. Patron w porozumieniu lub na podstawie zawartych ze szkołą umowy lub porozumienia deklaruje wsparcie procesu kształcenia, które może przybierać różną formę, np.

  • przyjęcia uczniów na praktyki zawodowe,
  • wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne,
  • dodatkowe szkolenia,
  • ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych.

Patron może także uczestniczyć w opracowaniu programu nauczania dopasowanego do profilu zapotrzebowania jego firmy. Pracodawca, jako współpracujący ze szkołą lub realizujący wspólnie program nauczania zawodu, może również brać udział w zebraniach rady pedagogicznej.

Korzyści płynące ze współpracy szkół z przedsiębiorstwami

Współpraca przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi jest bardzo istotnym elementem edukacji jako takiej. Przedsiębiorstwa mają realny wpływ na program nauczania, a co za tym idzie uczniowie są uczeni tego, co faktycznie przydaje się w konkretnym zawodzie. Absolwenci szkół branżowych dzięki temu wchodzą na rynek pracy z konkretnymi i poszukiwanymi umiejętnościami, dzięki czemu łatwiej będzie im zdobyć stałe zatrudnienie.

- Przez lata szkolnictwo zawodowe nie miało dobrego PR-u. Panowało przeświadczenie, że młodzi ludzie powinni iść do liceum, następnie na studia. Jedynie osoby, ze słabymi wynikami były kierowane do szkoły zawodowej. Jaki był efekt? Na rynku zabrakło fachowców, a przedsiębiorcy nie mieli wykwalifikowanych pracowników. Dlatego od kilku lat mocno pracujemy nad tym, żeby szkolnictwo branżowe i techniczne odbudować i wzmocnić - mówił w Dzienniku Bałtyckim Damian Orzeł, koordynator ds. promocji szkolnictwa w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Współdziałanie przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi pozwala uczniom także zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca w wyuczonym zawodzie. Jest to moment, w którym uczniowie mogą jeszcze wybrać inną drogę lub utwierdzić się w przekonaniu, że ten zawód jest dla nich stworzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy połączenie nauki z biznesem jest możliwe? W tych szkołach tak. Jak wygląda współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami ? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński