Trzy osoby podejrzane w czasie wyborów pełniły funkcję członków oraz przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego w obwodowych komisjach wyborczych na terenie Szczecina i Gorzowa Wlkp.. Wszyscy usłyszeli zarzuty związane z przekroczeniem uprawnień. Śledztwo zakończyła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.
- Jak ustalono ww., w trakcie czynności podejmowanych przez obwodowe komisje wyborcze, przekraczając swoje uprawnienia, w sposób nieuprawniony, przekazały osobom nieuprawnionym informacje dotyczące frekwencji wyborczej, poza godzinami sprawozdawczymi określonymi przez Państwową Komisję Wyborczą, dane osób uprawnionych do głosowania, którzy oddali głos w lokalu wyborczym, oraz wyniki głosowania w obwodach wyborczych po zakończeniu głosowania, a przed upływem ciszy wyborczej ustanowionej przez Państwową Komisję Wyborczą - wyjaśnia prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
ZOBACZ TEŻ:
Czwarty podejrzany odpowie za podżeganie jednej z wiceprzewodniczących obwodowej komisji wyborczej, aby złamała prawo i przekazania w sposób nieuprawniony informacji związanych z przebiegiem głosowania oraz wynikami głosowania.
- Ustalono iż ten podejrzany był w czasie wyborów zaangażowany w działalność jednego z komitetów wyborczych, a w chwili ogłaszania prognozowanych wyników wyborów przebywał w restauracji przy ul. Ogińskiego w Szczecinie, w której sztab jednego z komitetów wyborczych zorganizował tzw. wieczór wyborczy - dodaje prokurator.
Wieczór wyboczy organizowała tam Koalicja Obywatelska.
Dodatkowo jednej z podejrzanych przedstawiono zarzut związany z podrobieniem podpisu na dokumencie.
W toku śledztwa zabezpieczono m.in. telefony komórkowe należące do podejrzanych. W trakcie ich oględzin ujawniono treść korespondencji prowadzonej między podejrzanymi dot. przebiegu głosowania ujawniając również zdjęcia na których utrwalono dokumenty obwodowych komisji wyborczych. Poza tym przesłuchano w charakterze świadków kilkanaście osób, w tym innych członków obwodowych komisji, w których dochodziło do nieprawidłowości oraz Komisarza Wyborczego i przedstawiciela Krajowego Biura Wyborczego.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwa tj. przekroczenia uprawnień grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a za przestępstwo podrobienia podpisu na dokumencie do 5 lat pozbawienia wolności.
ZOBACZ TEŻ:
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?