Spis treści
Jak kupować dalie, czyli georginie?
Dalie (inaczej georginie) to wspaniałe i bardzo zróżnicowane rośliny. Mają setki odmian ozdobnych, które różnią się kolorami, wielkością i formą kwiatów. Również same rośliny mają bardzo różną wielkość – od karłowych, które mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości, do dwumetrowych gigantów. Zwróć na to uwagę, wybierając rośliny do ogrodu, bo różnice między nimi są naprawdę znaczne. Kupowanie „po prostu dalii” jest trochę kupowaniem kota w worku. Podstawowe informacje powinieneś znaleźć na opakowaniu lub u sprzedawcy.
Czytaj także: Błędy w uprawie dalii. Na to zwróć uwagę, żeby dobrze rosły i pięknie kwitły
Dalie do posadzenia w ogrodzie mają postać karp z bulwami korzeniowymi. Są one wydłużone – kształtem mogą kojarzyć się z podłużnymi rzodkiewkami w szarobrunatnym kolorze i zebranymi w pęczek. Z miejsca połączenia wyrośnie nowy pęd (a teraz jest widoczna pozostałość starego). Niekiedy dalie zaczynają kiełkować jeszcze przed posadzeniem. Jeśli masz szansę zobaczyć bulwy przed zakupem, sprawdź, czy nie są mocno przesuszone, połamane, albo czy nie widać na nich śladów pleśni.
Czy dalie są wieloletnie?
Dalie to rośliny wieloletnie, ale nie są odporne na mróz. Oznacza to, że w Polsce nie zimują w gruncie i co roku trzeba je sadzić (oraz wykopywać do przezimowania) w odpowiednim terminie.
Kiedy sadzić dalie?
Dalie sadzi się w drugiej połowie maja. Jeśli wiosna była ciepła i ziemia jest ogrzana – tak jak w tym roku – możesz je posadzić już na początku miesiąca. Ale nie spiesz się nadmiernie. Chodzi o to, żeby rośliny nie zaczęły kiełkować przed „zimnymi ogrodnikami”, kiedy mogą się jeszcze zdarzyć przymrozki. A dalie wschodzą szybko, bo mogą się pokazywać już po tygodniu-dwóch. Sprawdź: kiedy są „zimni ogrodnicy” i jaka ma być pogoda w tym roku.
Jak sadzić dalie?
Przed posadzeniem bulwy warto namoczyć w letniej wodzie, najlepiej z dodatkiem środka grzybobójczego. Następnie umieść je w wykopanym dołku, tak żeby pozostałość łodygi znalazła się na górze, a bulwy były swobodnie rozłożone.
Jak głęboko sadzić dalie?
Umieść je tak, żeby miejsce, z którego wyrastał pęd, było ok. 5 cm pod ziemią.
W jakich odległościach od siebie sadzić dalie?
Rozstawa, czyli odległości między roślinami, zależy od tego, jak wysoka jest odmiana. I tak:
- dalie odmian karłowych sadzi się w rozstawie ok. 20 x 30 cm,
- dalie odmian niskich w rozstawie ok. 50 x 60 cm,
- dalie odmian wyższych w rozstawie ok. 70/80 x 70/80 cm.
Radzi Katarzyna Józefowicz w artykule o rozmnażaniu dalii, z którego dowiesz się także, co zrobić, żeby wcześniej zakwitły.
Gdzie sadzić dalie?
Dalie musisz posadzić:
- w miejscu słonecznym,
- najlepiej zacisznym miejscu, osłoniętym przed wiatrem (to szczególnie ważne przy wysokich odmianach),
- w żyznej, przepuszczalnej ziemi – doskonale sprawdzi się dodatek kompostu; dalie wolą lekko gliniaste ziemie od bardzo lekkich, piaszczystych.
Pamiętaj, że wysokie georginie będą potrzebować podpór, dlatego wygodnie jest sadzić je przy ogrodzeniu. Na rabacie umieść je tak, żeby nie zasłaniały innych roślin, czyli wysokie sadź z tyłu lub centralnie, jako dominujący akcent.
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?