Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wilków w naszym regionie

Sławomir Włodarczyk
Ten piękny basior żyje tylko dzięki sprawnej akcji przeprowadzonej przez ludzi. Zwierzę wpadło we wnyki zastawione przez kłusowników.
Ten piękny basior żyje tylko dzięki sprawnej akcji przeprowadzonej przez ludzi. Zwierzę wpadło we wnyki zastawione przez kłusowników. Jerzy Zagórowski - RDLP Szczecinek
Najnowszy raport przyrodników nie pozostawia wątpliwości. Wilków na Pomorzu Zachodnim jest coraz więcej. Pojawiły się kolejne cztery nowe rodziny a pogłowie szacuje się na blisko setkę.

Niedawno o zachodniopomorskich wilkach zrobiło się głośno po tym, gdy pewnej nocy w Gałowie koło Szczecinka rozszarpały stado danieli. Podobnie krwawą ucztę poczyniły w pobliżu Bytowa.
Po wilczym ataku powiało grozą. Gospodarze zabezpieczyli obejścia i przygotowali broń.

- Wilki na Pomorzu Zachodnim to fenomen przyrody w sercu Europy - przekonuje i uspokaja Kazimierz Weksej, emerytowany leśnik, przyrodnik i myśliwy opiekujący się wilczą watahą na terenie byłego poligonu koło Bornego Sulinowa. - Wilk nigdy nie zabija dla przyjemności, czyni to wyłącznie wtedy, gdy jest głodny i chce się najeść. Nie zagraża też człowiekowi, jeżeli poluje to na zwierzęta ranne, osłabione, chore. Jest takim lekarzem, który selekcjonuje zwierzynę.

Wilki na stałe bytują w lasach wałeckich, szczecineckich, drawskich, goleniowskich i łobeskich, a także na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. - Ponadto notowaliśmy w wielu obszarach ślady bytności pojedynczych osobników, opuszczających rodzinne watahy lub też przybyszy z odleglejszych regionów - mówi Roberta Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Jeszcze kilka lat temu Pomorze Zachodnie to była wilcza pustynia. - Zwierzęta przywędrowały do nas zarówno z zachodu jak i z wschodu. Znana jest historia wilka o imieniu Allan, który przez dwa miesiące pokonał dystans z Niemiec przez Polskę na Białoruś. Tam naukowcy stracili z nim kontakt, nadajnik przestał działać.

Więcej o wilkach w naszym regionie przeczytacie w dzisiejszym wydaniu papierowym "Głosu" lub w e-wydaniu"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński