Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić aby żyć dłużej? Polska jest dopiero na 41. miejscu, jeśli chodzi o długość życia!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Prawo autorskie: pressmaster / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: pressmaster / 123RF Zdjęcie Seryjne 123rf
To, jak długo żyjesz zależy tylko w 25 proc. od genów, a aż w 75 proc. od stylu życia. W tym ruch dla seniorów jest najważniejszy.

Co zrobić aby żyć dłużej? Pewnie znasz to pytanie, bo stawiasz sobie je niemal codziennie. Wszyscy ludzie marzą o tym, aby żyć dłużej, ale także pragną żyć długo w dobrym zdrowiu.

Właśnie na ten temat rozmawiali w minionym tygodniu lekarze podczas III Narodowego Kongresu Żywieniowego.
W Polsce jest już prawie 6 milionów osób po 65. roku życia, a za 20 lat będzie ich około 9 milionów, czyli będzie to 35 proc. społeczeństwa. W ostatnich 30 latach długość życia Polaków znacząco wzrosła. Zdaniem specjalistów miedzy innymi w związku ze zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia.

Co się zmieniło? Okazało się, że spożycie tłuszczów roślinnych wzrosło aż 14 razy, jednocześnie owoców - 7 razy, a warzyw - 2 razy. Ale także zmniejszyło się spożycie soli, czerwonego mięsa i jego przetworów.

Niestety - jak twierdzą lekarze - Polakom daleko jeszcze do spełnienia norm jakie już wdrażają u siebie mieszkańcy Zachodniej Europy i tych które - zgodnie z ostatnimi badaniami są najbardziej pożądane.

- Ale i te zmiany spowodowały, że u Polaków zmniejszyło się ryzyko miażdżycy, nowotworów czy otyłości - podkreślali specjaliści.

Polska jest dopiero na 41. miejscu, jeśli chodzi o długość życia. Co jest przyczyną niechlubnego 41. miejsca na tej liście? Problemem są nadwaga i otyłość. A ta dotyczy 70 proc. mężczyzn i około 55 proc. kobiet.

Zdaniem lekarzy, aby utrzymać zdrowie, potrzebne jest właściwe odżywanie oraz odpowiedni styl życia. Tym bardziej, że starzenie się zależy od genów w 25 proc., a aż w 75 proc. - od stylu życia.

Na kongresie przedstawiono nową, specjalnie dla seniorów opracowaną Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W tej piramidzie kładzie się między innymi nacisk na aktywność fizyczną, odpowiednią ilość wody (2 litry dziennie), a obok warzyw i owoców wprowadza także szklankę soku.

Podstawowe znaczenie ma jednak aktywność fizyczna. Im większa sprawność około 30. roku życia, tym większe szanse, że nie obniży się ona do poziomu utrudniającego funkcjonowanie. Szczególne znaczenie dla zdrowia i długiego życia mają ścisłe relacje międzyludzkie oraz integracja społeczna. Słynący z długowieczności mieszkańcy Sardynii zawdzięcza ją nie tylko śródziemnomorskiej diecie, ale i wspólnemu przyjemnemu spędzaniu czasu.
Specjaliści wyjaśnili, jaka powinna być dieta seniora. Posiłki powinny być regularne i urozmaicone, możliwie jak najmniej przetworzone. Warzywa i owoce (co najmniej 400 g) trzeba spożywać 5 razy dziennie. Spożywane 3 razy dziennie produkty mleczne (głównie fermentowane) będą dobrym źródłem wapnia. Zamiast czerwonego mięsa warto sięgać po ryby i drób. Należy jeść więcej tłuszczów roślinnych, jak najmniej cukru i słodyczy. Ograniczyć sól na rzecz większej ilości ziół.

Zimą wystawiamy na próbę nie tylko naszą motywację, ale również nawyki żywieniowe. Co jeść, aby nie przytyć i poprawić odporność?


Polecamy na GS24.pl!

Najlepsza restauracja w Szczecinie. ZOBACZ TOP 10!

Największy architektoniczny absurd Szczecina to...


Studniówki w Szczecinie i Stargardzie. Zobacz mnóstwo ZDJĘĆ!


Szmula, Many, Mikmak. Czy znasz szczecińską gwarę? QUIZ


Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński