MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cisza na budowach dróg ekspresowych. Poważne problemy z dokończeniem S3 i S6

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 7 lat
Tylko dwóch budowlańców kręciło się w poniedziałek na estakadzie koszalińskiej obwodnicy w ciągu niedokończonej trasy S6. Niewiele działo się też na S3 do Świnoujścia. Przestój się przeciąga i nie wiadomo, kiedy kierowcy skorzystają z nowych odcinków ekspresówek.

1 marca firma Polbud-Pomorze, która jest liderem konsorcjum budującym w naszym regionie odcinki dróg ekspresowych S3 i S6, przerwała prace. Polbud buduje odcinek Dargobądz-Troszyn na S3 i Koszalin-Sianów na S6.

Nie doszło do porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Poszło o pieniądze. I to niemałe. Dokładnie o 108 milionów złotych. To tzw. prognozowana kwota waloryzacji kontraktowej, czyli dostosowanie wcześniej zatwierdzonych cen do aktualnych warunków. Wykonawca ma prawo się o te pieniądze upomnieć, a zleceniodawca (GDDKiA) powinien się do tego przychylić. Na razie jednak waloryzacji nie akceptuje. Polbud Pomorze wstrzymał więc roboty.

W poniedziałek prace miały zostać wznowione. Reporterzy „Głosu” pojechali na plac budowy - na odcinek obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. Zastali dwóch robotników.

Co to oznacza? Niewykluczone, że kolejne przesunięcia w terminie odbioru i udostępnieniu trasy dla ruchu. Dla Koszalina to kluczowa sprawa, bo tranzyt drogowy wciąż jest kierowany przez śródmieście. Estakada i cała obwodnica miały być pierwotnie otwarte już na przełomie roku. Ostatnia data to 22 kwietnia, ale i ten termin jest już mocno zagrożony.

- W imieniu prezesa Zarządu Spółki Polbud Pomorze informuję, że rozpoczęliśmy dialog z GDDKiA i zaplanowaliśmy spotkanie na 20 marca z generalnym dyrektorem w Warszawie. Po wyjaśnieniu wszystkich spornych kwestii niezwłocznie wznawiamy prace na S3 oraz S6 - usłyszeliśmy od Agaty Markowskiej, asystentki zarządu i specjalistki PR w Polbudzie.

Według GDDKiA wstrzymanie prac do 15 marca nie było żadnym naruszeniem kontraktu. Tego dnia kończy się okres przerwy zimowej i rzeczywiście nie ma obowiązku prowadzenia w tym okresie prac budowlanych. Ale co teraz?

- Nie widzimy powodów do wstrzymywania prac, które były przecież realizowane również w okresie zimowym. W sytuacji działań wykonawcy sprzecznych z kontraktem, czyli braku realizacji robót po 15 marca, GDDKiA będzie postępować zgodnie z warunkami kontraktu. Zaznaczmy, że z tytułu obecnego wstrzymania prac wykonawcy nie będzie przysługiwało wydłużenie czasu realizacji inwestycji - mówił nam tuż przed weekendem Mateusz Grzeszczuk, rzecznik GDDKiA w Szczecinie.

- Nie odnotowaliśmy, by prace przy obu kontraktach w poniedziałek zostały przywrócone - mówił nam już w poniedziałek Mateusz Grzeszczuk. - To raczej roboty w ograniczonym zakresie, jeśli już w ogóle można mówić o jakichkolwiek robotach. Dlatego będziemy wkrótce podejmowali decyzje dotyczące tych kontraktów. Rzeczywiście jednak można się spodziewać, że terminy odbioru prac będą musiały być zmienione.

Polbud Pomorze realizuje dwie inwestycje w naszym regionie. Pierwsza z nich to dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w konsorcjum z Miejskim Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów oraz Wibra Infrastruktura (to umowa o wartości 448,87 mln zł podpisana 20 lipca 2021 r.). Druga inwestycja to budowa drogi S3 Dargobądz - Troszyn w konsorcjum z PRD Nowogard oraz Intop Warszawa i Intop Skarbimierzyce (umowa o wartości 679,35 mln zł podpisana 28 sierpnia 2021 r.). Zgodnie z terminami kontraktowymi wykonawca powinien zakończyć realizację drogi S3 Dargobądz - Troszyn 18 maja 2024 roku, natomiast S6 22 kwietnia 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cisza na budowach dróg ekspresowych. Poważne problemy z dokończeniem S3 i S6 - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński