Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chociaż w centrum, to jednak zapomniana. "Róża Wiatrów" niszczeje w niegodnym miejscu

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Mijają ją wszyscy, a mało kto zwraca uwagę na rzeźbę autorstwa Jakuba Lewińskiego. Stoi przytłoczona otoczeniem w łączniku między ulicą Tkacką i aleją Niepodległości. Jest pomysł, by przenieść ją w bardziej godne miejsce.

Nazwiska Lewiński większości mieszkańców Szczecina nie trzeba przedstawiać. Sławomir był wybitnym rzeźbiarzem, przez wiele lat związanym ze Szczecinem. Zostawił tu po sobie mnóstwo znakomitych dzieł - rzeźby Wyszak i Jan z Kolna na Wałach Chrobrego, pomnik Adama Mickiewicza, mozaiki w starej części Szczecińskiego Domu Sportu i na dawnym kinie Kosmos. W ślady ojca poszedł syn - Jakub, który też stworzył w Szczecinie kilka dzieł. Jednym z nich jest Róża Wiatrów przy al. Niepodległości 13.

Lokalizacja wręcz niegodna autora

Kiedyś Róża Wiatrów, choć nigdy się z miejsca nie ruszyła, stała w otoczeniu kultowego Grzybka (tak popularnie nazywał się zespół parterowej rotundy, gdzie mieściły się kasy biletowe i piętrowej dyspozytorni komunikacji miejskiej - charakterystycznego przeszklonego spodka na betonowej stopie - przyp. red.), gdzie mieszkańcy Szczecina chętnie umawiali się na spotkania, by stąd ruszyć "w miasto". Dziś jest wciśnięta w przestrzeń pomiędzy biurowcem a restauracją KFC, a samo miejsce nie cieszy się dobrą opinią - ulubili je sobie drobni pijaczkowie - i, choć to ścisłe centrum miasta, trudno nazwać je reprezentacyjnym.

- To miejsce, w którym miasto od lat ma problem z utrzymaniem czystości. Ciężko nie odnieść wrażenia, że ta lokalizacja jest wręcz niegodna autora rzeźby, a rzeźba od lat pozostaje zabrudzona ptasimi odchodami - krytykuje radny miejski Patryk Jaskulski.

Poza krytyką podpowiada, by przenieść dzieło w lepsze miejsce i opatrzyć je tablicą z informacją o jego autorze. Co na ten temat sądzą szczecinianie? Ci, których zapytaliśmy zgadzają się z pomysłem montażu tabliczki - przyznają, że niewiele wiedzą na temat rzeźby. Dzieli ich jednak pomysł przeniesienia jej.

- Nic nie wiem o niej, nawet się nad nią nie zastanawiałam - mówi pani Teresa w rozmowie z "Głosem". - Tabliczka to dobre rozwiązanie - chwali pomysł. - Ale zastrzega: - Po co rzeźbę przenosić? Przecież tutaj chodzi mnóstwo ludzi, a ona jest tutaj od zawsze.

Zmianę umiejscowienia dzieła sztuki popiera za to pan Feliks. Uważa, że miejsce, w którym stoi za niegodne.

- Koniecznie trzeba ją przenieść. Tutaj codziennie jest syf i menele chodzą. Trzeba ją wyczyścić i ustawić na skwerze między Bramą Portową a placem Zwycięstwa. Albo w parku Kasprowicza - zapala się do pomysłu.

A pan Maciej forsuje swój: - Róża Wiatrów, czyli morza, oceany, podbój nowych lądów, piraci - rozmarza się. - Ta rzeźba powinna stanąć na bulwarach nad Odrą. Stoją tam już przecież Łódź Wyszaka, Kot Umbriaga, Ludomir Mączka, Chronometr, Beczki ze śledziami - wymienia jednym tchem.

Ale swój pomysł ma także radny Jaskulski.

- Podobne dzieła sztuki, autorstwa innych rzeźbiarzy związanych ze Szczecinem, możemy spotkać w ciągu alei Jana Pawła II na tzw. Złotym Szlaku (wiedzie od placu Lotników do Doliny Siedmiu Młynów - przyp. red.) Wydaje się, że to właściwe miejsce - sugeruje.

Jak będzie przyszłość Róży Wiatrów?

Wszystkim pozostaje czekać na decyzję władz miasta co do przyszłości dzieła. Więcej dowiemy się z odpowiedzi magistratu na złożoną przez radnego w tej sprawie interpelację.

Róża Wiatrów to rzeźba ze stali nierdzewnej o wysokości 120 cm (370 cm z betonowo-granitowym cokołem); "akcent rzeźbiarski o nieregularnej formie z wkomponowanymi w całość elementami kulistymi. Na frontowej ścianie widoczny motyw dekoracyjny przedstawiający różę wiatrów z zamieszczoną w środku nazwą szczecińskiego przedsiębiorstwa turystycznego Pomerania" - czytamy na stronie internetowej poświęconej pomnikom i tablicom Szczecina.

Jak widać "Fryga" służy artystom, nadal jest potrzeba jako dowód w sporze sądowym

Słynna "Fryga" w fatalnym stanie, ale nadal jest potrzebna s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński