Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cedynia: Szlakiem cystersów

Andrzej Kordylasinski
Klasztor Cedynia, to obowiązkowy punkt wielu wycieczek. Na zdjęciu gimnazjaliści z Chojny.
Klasztor Cedynia, to obowiązkowy punkt wielu wycieczek. Na zdjęciu gimnazjaliści z Chojny. Andrzej Kordylasiński
Dziś rozpoczynają się warsztaty szkoleniowe poświęcone szlakom cysterskim na Pomorzu Zachodnim.

Gdzie warsztaty?

Gdzie warsztaty?

Kołbacz, Marianowo, Recz, Bierzwnik, Krzęcin, Pełczyce, Cedynia (2-dniowe z noclegiem w Klasztorze Cedynia) oraz w piątek Chorin i Gartz.

Przez najbliższe trzy dni uczestnicy odwiedzą wiele miejsc związanych z dawnymi zakonami. Będą dyskutować o tym, jak wykorzystać obiekty i wydarzenia kultury dla rozwoju turystyki.

Sprzed Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wyruszy dzisiaj autokar z uczestnikami warsztatów poświęconych Zachodniopomorskiemu Szlakowi Cysterskiemu.

Wycieczka pojedzie najpierw do Kołbacza, a zakończy się w Cedyni. Tam odbędą się warsztaty, które potrwają do piątku i podsumowane zostaną wycieczką po dawnych klasztorach po niemieckiej stronie.

W warsztatach można jeszcze wziąć udział, koszt to 60 -180 zł (w zależności od świadczeń, np. noclegu). Należy zgłosić się do organizatora: Forum Turystyki Regionów, tel. 091 488 00 50.

Pierwszy na trasie dzisiejszej wycieczki jest Kołbacz, gdzie znajduje się najwięcej obiektów związanych z zachodniopomorskimi cystersami. Tam o godz. 8.30 odbędzie się spotkanie z księdzem Andrzejem Sową i wójtem Starego Czarnowa, Markiem Wosiem. W Marianowie natomiast (o godz. 10) przewidziano spotkanie z ks. Janem Dziduchem i wójtem Elżbietą Rink.

Oprócz zabudowań klasztornych można tam zobaczyć poplenerową galerię malarstwa prof. Andrzeja Tomczaka. O średniowiecznym Marianowie opowie Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z kolei po Reczu (początek o godz. 12.20 w kościele) oprowadzi przewodnik Ryszard Kotla, który pokaże m.in. kościół, organistówkę, bramy Młyńską i Drawską.
Warsztaty, to również okazja do spotkania z regionalistami.

Uczestnicy w Bierzwniku spotkają się z księdzem prałatem Zygmuntem Kraszewskim oraz wójtem Jerzym Bakiewiczem (przy kościele o godz. 13.30). Ten ostatni jest prezesem Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. W Bierzwniku będzie możliwość zapoznania się ze stanem badań podczas prowadzonych tu wykopalisk archeologicznych.

Po Bierzwniku oprowadzać będzie m.in. dr Bogdan Brzustowicz, znany regionalista. Jego wykład przewidziany jest w urzędzie gminy w Krzęcinie o godz. 14.30. W Pełczycach można będzie obejrzeć zachowane skrzydło pocysterskiego klasztoru.

Już wieczorem uczestnicy warsztatów zjadą do Klasztoru Cedynia. Jest to obiekt należący do państwa Aleksandry i Piotra Hrynkiewiczów. Dziś pełni funkcję hotelu, restauracji i miejsca organizacji seminariów.

Tutaj uczestnicy będą debatować o tym, jak przy szlaku cystersów stworzyć nowe produkty turystyczne. Będzie mowa o szlakach konnych, turystyce młodzieżowej. Gmina Cedynia zaprezentuje swój cysterski szlak rowerowy. Zajęcia warsztatowe zakończą się analizą słabych i mocnych stron szlaku cysterskiego w naszym województwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński