Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania na Dzień Babci. Babciu zadbaj o swoje serce

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W Dzień Babci i Dziadka, szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim przygotował prezent: bezpłatny pakiet badań.
W Dzień Babci i Dziadka, szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim przygotował prezent: bezpłatny pakiet badań. archiwum gs24.pl
Jak uczcić Dzień Babci i Dziadka? Robiąc badania profilaktyczne.

Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób, w tym serca i naczyń krwionośnych, wpływa na poprawę jakości i długości życia. Dlatego, w Dzień Babci i Dziadka, szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim przygotował dla nich prezent: bezpłatny pakiet badań.

- Oferujemy badania, które mogą pomóc wykryć nieprawidłowości przed wystąpieniem objawów choroby - tłumaczy Artur Gabrysiak, specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.

Jakie badanie będzie można wykonać? Morfologię krwi obwodowej, czyli badanie składu komórkowego krwi, dzięki któremu można ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także wcześnie wykryć pewne niepokojące sygnały, świadczące np. o rozwoju choroby nowotworowej. Morfologia krwi obwodowej odzwierciedla ogólną kondycję organizmu. Wszelkie zmiany i odstępstwa od norm w morfologii krwi wskazują na stany chorobowe.

Oprócz tego dziadkowie mogą także wykonać badanie glukozy. To ważne, bo cukrzyca przez długi czas "nie boli", ale niestety skutecznie niszczy organizm. Powoduje utratę wzorku, zaburzenia funkcjonowania nerek, często jest przyczyną amputacji kończyn dolnych. Bezpośrednio związana jest z występowaniem zawałów serca i udarów mózgu. Badania glukozy powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Stężenie glukozy na czczo, u zdrowej osoby, nie może przekraczać 100 mg/dl.

Równie ważne jest oznaczenie cholesterolu całkowitego. Przypomnijmy, cholesterol jest niezbędnym składnikiem tłuszczowym w naszym organizmie. Niestety jego nadmiar odkłada się w tętnicach co powoduje ich zatykanie - rozwój miażdżycy. A ta z kolei przyczynia się do chorób serca (choroba wieńcowa, zawał serca) i mózgu (zaburzenia neurologiczne, udar). Stężenie w organizmie nie powinno przekraczać 190 mg/dl. Jeżeli jest wyższe – należy wykonać badania szczegółowe (m.in. na "cholesterol zły i dobry"), które powinien ocenić lekarz.

W proponowanym pacjentom pakiecie znajduje się także badanie kreatyniny, które pozwoli ocenić funkcjonowanie nerek. Kreatynina to organiczny związek chemiczny wydalany przez nerki. Występuje w surowicy krwi oraz w moczu. Choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca) uszkadzają nerki, a źle funkcjonujące nerki destrukcyjnie wpływają na funkcje pozostałych narządów. Wynik badania krwi, w którym oznaczana jest kreatynina informuje o sprawności pracy nerek.

Aby skorzystać z badań należy odebrać voucher w rejestracji głównej w budynku przychodni, w dniach: 19, 22, 23 i 24 stycznia, w godz. między 8 a 14. Osoba odbierająca voucher zobowiązana jest do przyjścia do laboratorium w dniu, który jest podany na voucherze. Badania będą przeprowadzane od godz. 7.30 do 15. Przed badaniami pacjent powinien być na czczo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński