MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez strachu przed klimakterium

(ak)
Panie nie lubią mówić o menopauzie. Kojarzą ją ze starością i utratą kobiecości. Przekwitaniu często towarzyszą uciążliwe zmiany hormonalne, psychologiczne oraz fizyczne.

Lekarze podkreślają, że wszystkie pojawiające się w okresie klimakterium objawy są czymś naturalnym i powszechnym. W Polsce żyje 8 milionów kobiet w wieku postmenopauzalnym, z czego połowa odczuwa dokuczliwe objawy, tak zwane wypadowe. Procesy zachodzące w tym okresie życia w organizmie można świadomie kontrolować.
Według specjalistów postmenopauza, to okres około 10 lat w życiu kobiety, po wystąpieniu ostatniego krwawienia miesięcznego.

Postmenopauza przypada na kilkanaście lat aktywności społecznej i zawodowej kobietyl Objawy towarzyszące postmenopauzie, czyli zmiany nastrojów i osłabienie koncentracji są czymś naturalnym, nie wolno pozwolić jednak, by negatywnie wpłynęły na jakość życia. Można nad nimi zapanować, zmieniając swój styl życia, sposób odżywiania się. Nie bez znaczenia jest także stopień aktywności fizycznej.

Jakie objawy mogą świadczyć o menopauzie?
* Tak zwana grupa objawów wypadowych, czyli uderzenia gorąca, pocenie się, bóle głowy, bezsenność, do rzadziej występujących objawów tego typu należą bóle mięśniowe, bóle stawów, mrowienia.
* Zaburzenia sfery psychicznej: zmiany nastrojów, drażliwość, stany przygnębienia i skłonność do płaczu, w tym okresie można mieć także problemy z koncentracją oraz łatwo się męczyć.
* Pojawić się mogą problemy ze strony układu moczowego (na przykład nietrzymanie moczu) i zaburzenia libido - pojawia się suchość czy powracające stany zapalne pochwy, które mogą powodować ból przy współżyciu.
* Problemy dermatologiczne powodowane są brakiem hormonów, który odczuwa skóra, między innymi zmniejsza się jej elastyczność, zaobserwować można także nasilone wypadanie włosów.

Postmenopauza to okres, w którym powinnyśmy w szczególny sposób zadbać o siebie. Sprawdźmy zatem, czy któryś ze złych nawyków przydarza się także nam.
* Brak regularnych posiłków może być przyczyną anemii, a także negatywnie wpływać na kondycję psychiczną.
* Jedzenie słodyczy - w dużych ilościach może wywoływać nie tylko uczucie znużenia czy zmęczenie, ale także powodować zaburzenia dermatologiczne.
* Picie kawy i alkoholu - jest przyczyną nadmiernej pobudliwości i rozdrażnienia.
* Palenie papierosów - w okresie postmenopauzy szczególnie negatywnie wpływa na wygląd cery, która szybko traci swoją elastyczność.
* Brak wykonywania standardowych badań, a także brak stałej opieki lekarskiej zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych, chorób serca, zaburzeń układu kostnego czy nowotworów.

Jeśli odpowiedziałyście twierdząco na przynajmniej jeden z punktów, powinnyście zadbać o siebie. Pomoże Wam w tym kilka praktycznych wskazówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński