Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wyjątkowy pomnik i instalacja edukacyjno-artystyczna przed szczecińskim aresztem śledczym

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Postaci żołnierza i cywila w naturalnych rozmiarach - to jeden z elementów pomnika, która stanie przed aresztem śledczym w Szczecinie. Ma upamiętniać ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę w latach 1946-1955.

Decyzję w tej sprawie muszą jeszcze podjąć radni Szczecina podczas sesji rady miasta, która odbędzie się 26 kwietnia, ale to formalność, bo projekt budowy pomnika wygrał w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim.

Inicjatorem był Paweł Pietras, mieszkaniec miasta. Wcześniej zaangażował się m.in. w zwycięski projekt SBO w sprawie ustawienia pomnika Floriana Krygiera, byłego trenera Pogoni Szczecin, przed nowym Stadionem Miejskim w Szczecinie.

Instalacja edukacyjno-artystyczna ma stanąć na skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych przed aresztem śledczym przy ulicy Kaszubskiej. Po II wojnie światowej to właśnie tu wykonywano egzekucje na żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Tamte zbrodnie upamiętnia już specjalnie zaaranżowana w 2017 roku w murach aresztu cela śmierci. Paweł Pietras zwrócił uwagę, że ofiary upamiętnić można godnie także na zewnątrz. Dziś na murze aresztu jest tylko tablica.

Głównym elementem instalacji będzie pomnik z postaciami żołnierza i cywila, symbolizującymi osoby zatrzymane w areszcie w czasach stalinowskich. Monument ma być odlany z brązu w skali 1:1. W ramach ścieżki edukacyjnej powstanie też makieta budynków aresztu oraz tablica edukacyjna z kodami QR, informująca o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilach budujących polski Szczecin po wojnie, którzy byli przetrzymywani w areszcie ze względów politycznych. Będzie też tablica pamięci z nazwiskami osób tam zamordowanych.

- Celem wzniesienia zespołu pomników jest zwiększenie świadomości historycznej wśród mieszkańców Szczecina oraz turystów, dotyczącej losów żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywili budujących polski Szczecin po wojnie. Realizacja zapewni wzrost świadomości dotyczącej historii miasta związanej z okresem powojennym, w szczególności z działalnością żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz cywilów budujących od podstaw polski Szczecin - tłumaczył Pietras.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński