MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy w Szczecinie od środka. Tak wygląda więzienna cela [wideo]

Agata Maksymiuk
Tak wyglądają cele więzienne w Szczecinie.
Tak wyglądają cele więzienne w Szczecinie.
Kraty w oknie, metalowa prycza przytwierdzona do podłogi, stolik, krzesło, toaleta. Wnętrze więziennej celi. Znamy je z filmów i opowiadań. A jak wyglądają naprawdę?

W niedzielę Służba Więzienna obchodziła swoje święto. Dobra okazja do tego, by sprawdzić, co tak naprawdę wiemy o funkcjonowaniu aresztów Polsce.

Trafić za więzienne mury można na dwa sposoby albo jako pracownik, albo jako więzień. W przypadku przystąpienia do służby należny mieć przynajmniej wykształcenie średnie. W innych działach wymagane jest ukończenie uczelni wyższej na odpowiednim kierunku. Służba zdrowia zatrudnia wyłącznie specjalistów. Ponadto pracownik bez względu na swoje stanowisko i staż jest poddawany ciągłym szkoleniom.

Skazany do aresztu może zgłosić się sam, na wyznaczony termin lub zostać przyprowadzony przez policję.

- Raczej osoby są dostarczane przez funkcjonariuszy - opowiada mjr Jacek Szumski kierownik oddziału penitencjarnego i rzecznik prasowy aresztu śledczego w Szczecinie. - Przyjęcie odbywa się na podstawie odpowiednich dokumentów. Zanim aresztowany trafi na odział pobieramy niezbędne informacje, dotyczące jego tożsamości, rodziny, miejsca zamieszkania przed i po odbyciu kary.

Kolejny etap to kontrola lekarska i 14- dniowy pobyt w celi przejściowej gdzie ustala się profil psychologiczny skazanego.

- Jeżeli chodzi o wybór celi, istnieją szczególne procedury, co do rozmieszczania w nich więźniów - mówi mjr Szumski. - Warunki bytowe osadzonych są regulowane przez przepisy. W Szczecinie jest dobry poziom. Należy jednak pamiętać, że więzienie to nie sanatorium ani internat. Warunki są dobre ale prymitywne.

Każdy osadzony musi mieć zapewnione 3 m kw, swoje łóżko, szafkę, kącik sanitarny z toaletą i dostępem do bieżącej wody, nie zawsze ciepłej. Kąpiel odbywa się dwa razy w tygodniu, co tydzień zmieniana jest bielizna, a co dwa pościel.

Każdy więzień może mieć w celi swój telewizor, czy radio.

- Jesteśmy za tym żeby ludzie mieli dostęp do informacji - mówi mjr Szumski. - Nie chodzi o to, żeby więźniowie wyszli "zdziczali" po odbyciu kary, na świecie dzieje się dużo. Mamy do tego bibliotekę z okazałym zbiorem. Zapewniamy dostęp do prasy.

Na terenie aresztu śledczego są trzy pawilony: dla skazanych, tymczasowo aresztowanych i część szpitalna. Funkcjonuje również pralnia, kuchnia czy też warsztat. Szczeciński areszt śledczy może i rożni się od tych, które oglądamy w filmach. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wielu chciałoby się tam znaleźć.

ZOBACZ TAKŻE:

Święto Służby Więziennej. Byliśmy z wizytą w szczecińskim areszcie

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński