MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze na ratowanie szczecińskich zabytków. Miliony na remont kościołów, klatek schodowych, budynków

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
fot. Andrzej Szkocki/Sebastian Wołosz
Radni Szczecina zgodzili się przekazać ponad 3,5 mln zł na prace remontowo-konserwatorskie w kilku kościołach, miejskich kamienicach, czy budynkach uczelni wyższych.

Oto lista.

  • 200 tys. zł dla parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Bogurodzicy 3 na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich masywu wieżowego kościoła przy pl. Zwycięstwa 2a.

Uzasadnienie: Kościół jest charakterystycznym akcentem architektonicznym, ważnym dla kompozycji przestrzennej szczecińskiego śródmieścia. Stanowi interesujący przykład architektury wczesnego modernizmu, w sposób twórczy sięgającej do motywów znanych budowli historycznych. Jest przy tym świadectwem zastosowania nowatorskiej w 2. dekadzie XX w. konstrukcji żelbetowej. Stan zachowania poszycia oraz więźby dachowej wieży wymaga kontynuacji prac remontowo konserwatorskich mających na celu przywrócenie właściwego stanu technicznego i estetycznego wieży kościoła. Dotacja pozwoli na kontynuację kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich przy masywie wieżowym zabytkowego budynku kościoła.

  • 230 tys. zł. dla parafii ewangelicko-augsburskiej pw. św. Trójcy przy ul. Energetyków 8, na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich elewacji wieży kościoła.

Uzasadnienie: Kościół Świętej Trójcy, dawniej noszący wezwanie św. Gertrudy, powstał w XIX w. na miejscu
średniowiecznej kaplicy szpitalnej, położonej poza murami miasta, na wyspie Łasztownia. W obecnym kształcie został wzniesiony w latach 1894-1896 wg projektu miejskiego radcy budowlanego Wilhelma Meyera w stylu neogotyckim. Zwarta bryła kościoła charakteryzuje się obecnością wysokiej wieży, zlokalizowanej od północnego-zachodu, która stanowi charakterystyczną
dominantę w panoramie miasta od strony wschodniej. Budynek kościoła jest wpisany do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego Parafia uzyskała wymagane pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie przy zabytku wpisanym do rejestru robót budowlanych i prac konserwatorskich obejmujących remont i konserwację elewacji kościoła, w tym elewację wieży. Dotacja pozwoli na kontynuację prac konserwatorskich elewacji wieży i częściowe przywrócenie odpowiedniego stanu technicznego i estetycznego zabytku, a tym samym przyczyni się do utrwalenia jego wartości w krajobrazie kulturowym miasta.

  • 200 tys. zł dla parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP z siedzibą przy pl. Kościelnym 2 na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich elewacji południowej korpusu nawy kościoła.

Uzasadnienie: Świątynia pełniąca funkcję kościoła parafialnego dawnego miasta Dąbie (obecnie osiedle Szczecina w dzielnicy Prawobrzeże) jest jednym z cenniejszych zabytków architektury sakralnej na terenie Szczecina. Początki budowli sięgają lokacji miasta w 1260 r. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z początku XIV w., była to trójnawowa, gotycka świątynia halowa z wyodrębnionym prezbiterium i strzelista wieżą, w latach 1864-1866 gruntownie przebudowana w stylu neogotyckim, z pozostawieniem dużej części murów średniowiecznych, z dodaniem wysokiego na ponad 75 m, ceglanego hełmu wieżowego. W 1945 r. kościół poważnie ucierpiał w wyniku zniszczeń wojennych. Odbudowany po wojnie, kilkukrotnie konserwowany z wykorzystaniem m.in. kształtek i wstawek cementowych. W ostatnich latach zabezpieczono więźbę dachową i wymieniono pokrycie dachu nad nawą prezbiterium i aneksami oraz przeprowadzono prace konserwatorskie przy szczycie wschodnim i elewacji północnej korpusu nawowego kościoła. Dotacja pozwoli na kontynuację prac konserwatorskich elewacji i częściowe przywrócenie odpowiedniego stanu technicznego i estetycznego zabytku, a tym samym przyczyni się do utrwalenia jego wartości w krajobrazie kulturowym miasta. Ze względu na pogarszający się stan techniczny elewacji konieczna jest kontynuacja prac związanych z kompleksową konserwacją murów obwodowych kościoła.

  • 100 tys. zł dla parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Zbawiciela z siedzibą przy ul. Barnima 22a na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich kościoła.

Uzasadnienie: Kościół jest charakterystycznym akcentem architektonicznym, ważnym dla kompozycji przestrzennej Niebuszewa. Stanowi interesujący przykład architektury modernistycznej, znakomicie wpisanej w krajobraz kulturowy tej części miasta.
Objęte dofinansowaniem prace stanowią kolejny etap prac remontowych związanych z rewaloryzacją zabytkowego budynku kościoła i mają na celu przywrócenie właściwego stanu technicznego i estetycznego zabytku. Dotacja pozwoli na kontynuację kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich przy masywie wieżowym zabytkowego budynku kościoła.

  • 200 tys. zł dla parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Rodziny z siedzibą przy ul. Klonowej 16 na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich drewnianej wieży kościoła.

Uzasadnienie: Kościół będący kościołem parafialnym dawnej wsi Płonia, stanowi jedyny na terenie Szczecina zabytek architektury sakralnej w całości wzniesiony w konstrukcji szkieletowej. Osiemnastowieczna wieża, nakryta jest smukłym, cebulastym hełmem, a korpus z XIX w. posiada ceglane wypełnienie pól międzyryglowych. Objęte dofinansowaniem prace stanowią kolejny, trzeci etap prac remontowych i rewaloryzacyjnych kościoła. Na tym etapie przewiduje się kontynuację remontu i zabezpieczenia drewnianej konstrukcji wieży, w zakresie górnych kondygnacji. Stan zachowania drewnianej konstrukcji wieży wymaga kontynuacji prac remontowo-konserwatorskich mających na celu przywrócenie właściwego stanu technicznego i estetycznego zabytku. Dotacja pozwoli na kontynuację kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich mających na celu rewaloryzacje zabytkowego budynku kościoła.

  • 400 tys. zł dla Akademii Sztuki na kontynuację prac konserwatorskich przy wystroju Wielkiej Sali w budynku dawnej Dyrekcji i Pomorskiego Ziemstwa i Banku Hipotecznego, ob. siedziby Akademii Sztuki przy al. Niepodległości 40.

Uzasadnienie: Przyznanie dotacji uzasadnione jest wyjątkową wartością zabytku dla dziedzictwa kulturowego Szczecina oraz stanem zachowania elementów oryginalnego wystroju malarskiego i sztukatorskiego pomieszczenia. Budynek jest jednym z najbardzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński