Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autorytety i fachowcy prześwietlą (niemieckie) komary

Anna Miszczyk [email protected]
Archiwum
Pisaliśmy o nalocie niemieckich komarów na polską plażę. Teraz będzie okazja, by problemem zajęli się naukowcy.

W Urzędzie Miasta w Świnoujściu odbędzie się konferencja poświęcona komarom. Wezmą w niej udział naukowcy, którzy zajmują się nimi i wszystkim, co dotyczy tych uciążliwych stworzeń.

Na spotkaniu nie zabraknie największego polskiego znawcy prof. dr hab. Stanisława Ignatowicza z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przyjadą przedstawiciele Międzyzdrojów i Heringsdorfu. Będzie więc okazja dowiedzieć się, jak Niemcy walczą z komarami. Na konferencji pojawią się też reprezentanci firm, które w ostatnich latach zajmowały się odkomarzaniem w Świnoujściu.

- Świadczy to o tym, jak poważnym problemem dla ludzi są komary - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Dotyczy to wszystkich miast. Dla nas, jako miejscowości wypoczynkowo-uzdrowiskowej, sprawa jest wyjątkowo dotkliwa i ważna.

Świnoujście, co roku, w sezonie wydaje na walkę z komarami ok. 40 tys. zł miesięcznie.

- Trudno znaleźć w Polsce drugie takie miasto, które aż tak dużą wagę przywiązuje do tego problemu - zapewnia Robert Karelus.

Rzecznik podkreśla, że komarom sprzyja położenie miasta. Świnoujście leży na wyspach, otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z tymi owadami.

- Nasze miasto jest więc wyjątkowo narażone na plagi komarów - mówi Robert Karelus.

Do Świnoujścia przylatują też komary z Niemiec. Pisaliśmy o tym w ubiegłym roku. Urzędnicy tłumaczyli to zjawisko tym, że po niemieckiej stronie wyspy nie przeprowadza się akcji odkomarzania albo robi to sporadycznie.

- U nas odkomarzane są tylko tereny miejskie, ewentualnie osoby prywatne wynajmują firmę na swoje tereny - mówi Robert Karelus. - Tymczasem wokół mamy dużo lasów, w których nadleśnictwo nic nie robi w tym kierunku, no i akwenów. To wszystko wyjątkowo sprzyja rozmnażaniu się tych owadów. Na pewno jednak jest lepiej, niż byśmy nic nie robili.

Głównym tematem konferencji będą metody zwalczania komarów i ich skuteczność. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.30. Planowane zakończenie - ok. godz. 16. d

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński