MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Angielski przez internet

Radosław Brzostek
Dzięki dostępowi do internetu i odpowiednim programom można uczyć się języka obcego bez wychodzenia z domu.
Dzięki dostępowi do internetu i odpowiednim programom można uczyć się języka obcego bez wychodzenia z domu. Radosław Brzostek
Żeby uczyć się języka obcego nie trzeba już wychodzić z domu. Wiele prywatnych szkół zaczęło sięgać po nowe możliwości nauczania. Jedną z nich jest internet.

Jeszcze kilka lat temu skuteczna nauka języka obcego kojarzyła się z zapisami do szkoły językowej, spotkaniami z nauczycielami lub wyjazdami zagranicznymi. Korzystali z tego jednak najczęściej ludzie żyjący w dużych miastach, bo tam dostęp do tej formy jest najłatwiejsza. Sprawa jednak komplikuje się w przypadku ucznia mieszkającego na wsi.

W przypadku kursu stacjonarnego występował problem z dojazdem i powrotem z lekcji. Nie dosyć, że powiększało to koszty nauki (wydatki na bilety autobusowe) to jeszcze rozkład jazdy autobusów mógł zniechęcić do doskonalenia języka obcego.

Nauka przez internet

Opinia eksperta

Agnieszka Wierzbicka, nauczycielka języka angielskiego z Koszalina:

- Jeśli ktoś ma w głowie podstawy języka obcego, na przykład kiedyś już się go uczył, to taki multimedialny kurs nie jest złym pomysłem, ale pod paroma warunkami. Po pierwsze i najważniejsze potrzebna jest systematyczność. Najlepiej ustalić sobie konkretne dni i godziny i się ich trzymać. Po drugie warto czasem jednak spotkać się z lektorem i porozmawiać w języku obcym. To taki sprawdzian skuteczności nauki.

I to właśnie z myślą o takich uczniach - choć nie tylko - szkoły języków obcych postanowiły znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Po prostu odpowiedzieli na pytanie: jak uczyć bez potrzeby dojazdu do siedziby placówki.

Z pomocą przyszła to szybko rozwijająca się technika, m.in. telefonia i internet. Dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury internetowej pojawiły się nowe możliwości zdobywania wiedzy w domowym zaciszu. Nowością w tym zakresie jest połączenie samodzielnej nauki przez internet z opieką nauczyciela.

Pierwszy etap: praca samodzielna

Nauka za pośrednictwem sieci podzielona jest najczęściej na dwa etapy. W pierwszym student otrzymuje partię materiału, z której uczy się samodzielnie. Każda lekcja to średnio osiem godzin pracy on-line. Zaletą, zwłaszcza dla zapracowanych, jest to, że dostęp do materiału jest możliwy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a na naukę można poświęcić dowolną ilość czasu.

Pojedynczą lekcję można opanować w dwa tygodnie. Nauka polega na powtarzaniu nowych słów i wyrażeń, poznawaniu zagadnień gramatycznych, pracy z tekstem, rozwiązywaniu ćwiczeń i zadań utrwalających wiedzę z danej lekcji. Podczas nauki rozwijane są wszystkie umiejętności językowe. Wszystko to dzieje się pod okiem osobistego nauczyciela, którego zadaniem jest sprawdzanie postępów studenta oraz motywowanie go do dalszej nauki.

Podsumowaniem pierwszego etapu jest test, na rozwiązanie którego uczeń ma 30 minut. Wśród zadań znajdują się pytania sprawdzające słownictwo i gramatykę, jak również napisanie krótkich wypowiedzi pisemnych na przygotowane przez nauczyciela tematy.

Drugi etap: lekcje z nauczycielem

Drugim etapem jest indywidualna lekcja konwersacyjna z nauczycielem poprzez komunikator internetowy Skype. Jej celem jest podsumowanie opanowanej wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności wypowiadania się i prowadzenia rozmowy.

W skład lekcji wchodzi omówienie wykonanych testów i wyjaśnienie popełnionych błędów, praktyczne ćwiczenie poznanego słownictwa oraz struktur gramatycznych podczas konwersacji na tematy luźno powiązane z tematami lekcji, a na końcu wyjaśnienie zagadnień sprawiających trudności.

Po każdej sesji konwersacyjnej lektor podsumowuje postępy w nauce studenta według czterech kryteriów: poprawne użycie nowego słownictwa, umiejętność stosowania gramatyki, wymowa i intonacja oraz płynność mówienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński