Nasza Loteria

Adam Rudawski, kandydat Trzeciej Drogi do Sejmu: Referenda powinny służyć obywatelom, a nie aktualnie rządzącym

Redakcja
Adam Rudawski
Adam Rudawski materiały prasowe
Na pytania „Głosu” odpowiada Adam Rudawski, który kandyduje do Sejmu z listy Trzeciej Drogi. Reprezentuje Polskę 2050.

Czy ugrupowanie, które pan reprezentuje, weźmie udział w referendum 15 października?

W Polsce 2050 każdy sam zdecyduje czy chce wziąć udział w referendum. Nie namawiamy do bojkotu, ale też nie promujemy tego wydarzenia. Osobiście nie pobiorę karty do głosowania i nie wezmę udziału w tak zorganizowanym referendum.

Jak ocenia pan pomysł przeprowadzenia referendum oraz pytania, jakie zostaną postawione Polakom?

Bardzo źle oceniam procedurę ustalania pytań bez konsensusu z opozycją. Uważam, że jest to bardziej plebiscyt rządzących niż referendum. Nie wzięto pod uwagą żadnej propozycji pytań lub ich brzmienia zgłaszanych z kręgu opozycji. Termin organizacji referendum też uważam za chybiony. Organizacja go w terminie wyborów powszechnych wprowadza zamieszanie i przymusza obywateli, którzy nie chcą brać w nim udziału, do ujawnienia komisji wyborczej swojej decyzji, która zostaje zanotowana w dokumentacji wyborczej. Przypominam, że referendum jest w Polsce dobrowolne i nie powinno być sytuacji, w której obywatel musi zgłaszać do dokumentacji prowadzonej przez komisje wyborcze swojej decyzji o uczestniczeniu w nim lub nie. Zagadnienia prezentowane w referendum nie są dzisiaj osią sporu politycznego. Nikt nie zgłasza postulatu zmiany wieku emerytalnego. Żadne ugrupowanie nie postuluje sprzedaży strategicznych firm z udziałem skarbu państwa. Nikt nie postuluje rozebrania zapory na granicy z Białorusią, ani nie godzi się na niekontrolowaną i przymusową relokacją emigrantów i uchodźców. Mój opór budzi też sposób doboru słów w pytaniach: „wyprzedaż” zamiast sprzedaż, „narzucanym” zamiast proponowanym, który jest negatywnie nacechowany emocjonalnie - buduje napięcie i strach oraz sugeruje odpowiedź. Referenda są ważnym elementem demokracji i należy je przeprowadzać, ale w tematach, gdzie społeczeństwo lub politycy nie potrafią znaleźć konsensusu. Pytania powinny być uzgodnione z opozycją i nienacechowane emocjonalnie. Powinny służyć obywatelom, a nie aktualnie rządzącym i odbywać się w terminie pozawyborczym, a nie w emocjonalnym czasie wyborów parlamentarnych.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w referendum?

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński