Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. Flotylla doskonali swoje umiejętności [zdjęcia]

Marek Rudnicki
Niszczenie dróg, zakładanie przeciwpancernych pól minowych oraz doskonalenie technik prowadzenia środków desantowo-przeprawowych na lądzie i wodzie to tylko niektóre elementy szkolenia poligonowego saperów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na obiektach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Głównym celem szkolenia jest podtrzymanie i doskonalenie nabytych umiejętności pododdziałów w wykonywaniu zadań wsparcia inżynieryjnego. Siły batalionu wykonywały między innymi przejścia w symulowanych zaporach inżynieryjnych od strony lądu. Do tego celu służą tzw. ładunki wydłużone, które strzelano z plaży w stronę morza. Półtonowe ładunki zawierające plastyczny materiał wybuchowy neutralizują zagrożenie minowe w wodzie na odcinku o długości 500 metrów i szerokości około 10 metrów – pozwala to na wytyczenie bezpiecznego podejścia do brzegu dla okrętu. W trakcie szkolenia inżynieryjnego przeprowadzono także wysadzanie dużych ładunków w gruncie symulując niszczenie fortyfikacji oraz przygotowanie schronów dla batalionowego sprzętu technicznego.

8. Batalion Saperów MW jest oddziałem 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przeznaczonym do wykonywania całokształtu zadań wsparcia inżynieryjnego flotylli. Do najważniejszych zadań batalionu należy urządzanie i utrzymanie stanowisk rozładunku oraz załadunku sprzętu i materiałów na okręty z nieprzygotowanego brzegu, a także ustawianie przeciwdesantowych zapór minowych. Jednostka posiada możliwości prowadzenia prac fortyfikacyjnych, budowy mostów niskowodnych, rozminowywania terenów i obiektów oraz urządzania przepraw pontonowych i desantowych. Etatowy patrol rozminowania jednostki zajmuje się usuwaniem niewypałów i niewybuchów.

Dowódcą 8. Batalionu Saperów jest kmdr por. Wojciech Chrzanowski.

Zobacz także: Konferencja Platformy Obywatelskiej w sprawie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński