Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Bezpłatne badanie w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W każdym województwie w Polsce od lat działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym każdy chętny może przetestować się w kierunku HIV. Na Pomorzu Zachodnim jest to możliwe w dwóch miejscach: w Koszalinie i w Szczecinie
W każdym województwie w Polsce od lat działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym każdy chętny może przetestować się w kierunku HIV. Na Pomorzu Zachodnim jest to możliwe w dwóch miejscach: w Koszalinie i w Szczecinie archiwum
"HIV to nie wyrok - o ile jest wcześnie zdiagnozowany" - mówią specjaliści. Dlatego warto zawczasu wykonać test i (jeśli jest taka potrzeba) rozpocząć leczenie. W Zachodniopomorskiem takie badanie można wykonać w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Broniewskiego w Szczecinie i przy ul. Szpitalnej w Koszalinie.

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 35 lat 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

- To dobra okazja, by przypomnieć mieszkańcom Szczecina i regionu, jak w szybki i prosty sposób wykonać bezpłatny i anonimowy test w kierunku HIV - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

W każdym województwie w Polsce od lat działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym każdy chętny może przetestować się w kierunku HIV. Na Pomorzu Zachodnim jest to możliwe w dwóch miejscach: w Koszalinie i w Szczecinie.

- Szczeciński punkt działa przy szpitalu wojewódzkim, dokładnie w budynku poradni specjalistycznych przy ul. Broniewskiego, a za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU - tłumaczy Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierowniczka poradni nabytych niedoborów immunologicznych i koordynatorka punktu konsultacyjno-diagnostycznego. - Badania są bezpłatne i anonimowe. Dodatkowo w Szczecinie mamy zwiększoną pulę badań o testy w kierunku kiły i HCV, wykonujemy je na tych samych zasadach z tą różnicą, że w przypadku kiły i HCV wynik mamy po krótkiej chwili, a po wynik testu na HIV zapraszamy zawsze na kolejny dyżur.

W przypadku dodatniego wyniku testu w kierunku zakażenia wirusem HIV badanie musi zostać jeszcze potwierdzone. Jeśli wynik będzie pewny, osoba testowana, obok informacji o zakażeniu, otrzymuje wsparcie psychologiczne i od razu rejestrowana jest do szpitalnej poradni nabytych niedoborów immunologicznych, by szybko mogła rozpocząć leczenie.

- Niestety powyżej 55 proc. polskiej populacji diagnozowana jest późno - twierdzi prof. Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, wiceprezes Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS i kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. – A późna diagnoza oznacza, że oczekiwana długość życia jest skrócona. Wczesne wykrycie zakażenia sprawia, że możemy leczyć skutecznie, wiremia (poziom wirusa we krwi) będzie niewykrywalna, a więc człowiek będzie niezakaźny.

To wystarczające argumenty za tym, by wykonać test. Nie jest do tego potrzebne skierowanie, a osoba zgłaszająca się do punktu nie musi się przedstawiać ani podawać żadnych danych. Badanie jest darmowe.

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny czynny jest trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 15 do 19. Ostatnia osoba przyjmowana jest na pół godziny przed zamknięciem, ponieważ – obok samego testu – punkt oferuje także profesjonalne doradztwo w zakresie m.in. profilaktyki HIV.

- Nie ma w naszym kraju zwyczaju testowania – mówi prof. Miłosz Parczewski. – A przecież każdy, kto otwiera nowy związek powinien wykonać test na HIV. Każdy, kto miał ryzykowne kontakty seksualne, bez zabezpieczenia, po środkach psychoaktywnych, nie znał statusu partnera lub partnerki – powinien wykonać test. Osoby, które migrują z krajów o wyższej częstości występowania zakażeń HIV – powinny wykonać test. Tak naprawdę większość z nas powinna to zrobić szczególnie, jeśli do tej pory nigdy się nie testowaliśmy.

Przypomnijmy, że punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Szczecinie był pierwszym tego typu punktem w Polsce i działa nieprzerwanie od 20 lat. Poza usługą testowania, każdy klient punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo (przed i po teście) prowadzone przez certyfikowanych doradców.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 231 zakażeń wirusem HIV. W tym samym roku zespół AIDS rozpoznano u dziewięciu osób.
- W 2023 r. (do 15 listopada) w rejestrze WSSE w Szczecinie odnotowano 110 nowych zakażeń HIV oraz dziewięć zachorowań na AIDS - wylicza Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa WSS-E. - Od początku epidemii (dane skumulowane od 1985 r.) do połowy listopada 2023 r. w Zachodniopomorskiem zarejestrowano 1453 osoby zakażone wirusem HIV.
W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci.
W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Od lat dominującą drogą zakażenia jest seks, tj. podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów seksualnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński