Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób sobie przerwę i poznaj tajemnice gotyckiego miasta. Stargard zaprasza turystów [ZDJĘCIA]

red
Zmierzając nad morze, albo wracając znad Bałtyku warto rozważyć ciekawy przystanek. To Stargard – miasto, w którym z bliska można zobaczyć ponad dwadzieścia wyjątkowych zabytków, wchodzących w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Do tego kompletna baza noclegowa i gastronomiczna oraz trzykilometrowe planty – porównywalne jedynie do krakowskich. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba, by ciekawie i dobrze spędzić czas.

Blisko do Niemiec, blisko do unikatowych zabytków

Stargard jest trzecim co do wielkości miastem województwa zachodniopomorskiego. Leży w odległości 40 km od Szczecina, 120 kilometrów od terminalu promowego w Świnoujściu i 180 kilometrów od Berlina. Zachowane zabytkowe budowle są w stanie usatysfakcjonować najwytrawniejszych koneserów. Wyjątkowy klimat Starego Miasta podkreśla zachowany do dziś średniowieczny system obwarowań oraz okalające Starówkę, blisko trzykilometrowe planty.

Stargardzkie zabytki są włączone do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Co ważne – fantastyczną panoramę miasta (a przy dobrej pogodzie nawet Szczecina) można podziwiać z wieży Kolegiaty Mariackiej. Budowla posiada status pomnika historii – jednego z 70 obiektów i obszarów reprezentujących najwybitniejszą grupę zabytków w Polsce.

Najnowocześniejsze muzeum na Pomorzu Zachodnim

Odwiedzając Stargard, nie można ominąć obronnej budowli z XVI wieku. Dziś Basteja jest najnowocześniejszym muzeum na Pomorzu Zachodnim. W tym czteropoziomowym obiekcie do prezentacji historii miasta wykorzystano m.in. hologramy 3D, animacje oraz dźwięk. Do murów obronnych tuż przy Bastei przylega taras widokowy w formie hurdycji. Muzeum jest otwarte także w soboty i niedziele.

Jezioro Miedwie - piąte co do wielkości w Polsce

Stargard to nie tylko atrakcje gotyku ceglanego. To również pobliskie jezioro Miedwie - mekka miłośników windsurfingu. Na plaży znajduje się molo wraz z nowoczesnym amfiteatrem, w którym często organizowane są letnie imprezy kulturalno-rozrywkowe. Zlokalizowane w pobliżu bary i restauracje pozwalają zaplanować przerwę w podróży. Nadmiedwiańska plaża połączona jest ze Stargardem ścieżką rowerową.

Stargardzkie naj

- Kolegiata Mariacka – najpiękniejszy i zarazem jeden z największych gotyckich ceglanych kościołów w Polsce. To najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego;

- Jedna z wyższych na Pomorzu (w pierwszej dziesiątce w kraju), mierząca 99 m wysokości wieża kościoła św. Jana;

- Brama Młyńska – jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie brama miejska, rozpięta nad korytem rzeki;

- Najdłuższe w Polsce (obok krakowskich) planty – biegnące wzdłuż potężnych wałów, fos i bastionów oraz murów obronnych z bramami, bastejami i basztami;

- Najokazalsze miejskie baszty w Polsce: Morze Czerwone i Tkaczy;

- Największy średniowieczny ratusz na Pomorzu Zachodnim;

- Najpotężniejszy na Pomorzu zespół średniowiecznych umocnień miejskich;

- Dom Protzena (Szkoła Muzyczna) – jedna z najpiękniejszych kamienic gotyckich na terenie Polski;

- Największy w Polsce i drugi na świecie krzyż pokutny z 1542;

- 15. Południk długości geograficznej wschodniej, przebiegający przez zachodnie przedmieście, od 1884 roku wyznacza centrum środkowoeuropejskiej strefy czasowej

Stargard – Klejnot Pomorza

Spotkanie ze stargardzkimi zabytkami ułatwi szlak staromiejski „Stargard – Klejnot Pomorza”, na którym znajduje się większość interesujących obiektów. Podczas spaceru tą trasą odwiedzamy rynek staromiejski z ratuszem, barokowy odwach mieszczący miejskie muzeum, hanzeatycką kolegiatę – wzór dla tego typu budowli w tej części Europy. Szlak prowadzi dookoła miejskich murów obronnych z licznymi basztami, bramami, basteją. Podążanie szlakiem ułatwiają drogowskazy, stylizowane tablice informacyjne ustawione przy zabytkowych obiektach, oraz charakterystyczne metalowe emblematy umieszone na chodnikach i ścieżkach.

Jak dotrzeć ?

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i drogowym. Większość pociągów do i ze Szczecina przejeżdża przez Stargard. Miasto leży przy drodze krajowej nr 10, w niewielkiej odległości od drogi ekspresowej S3 (E65) i drogi krajowej nr 6 (E 28)

Odległość ze Stargardu do Szczecina wynosi ok. 37 km, do Berlina – ok. 180 km, do Poznania – ok. 250 km, do Gdańska – 325 km, do Warszawy – 500 km.

Dojazd do Stargardu znad morza jest bardzo prosty. Samochodem można dojechać przez Nowogard drogą nr 106, przez Goleniów drogą nr 103, przez Szczecin drogą krajową n 10.

Informacje dla turystów i odwiedzających

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Rynek Staromiejski 4
tel. 91 578 54 66 www.stargard.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński