Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób anonimowy !

am, 7 stycznia 2006 r.
Codziennie dwie osoby w Polsce dowiadują się, że mają HIV. Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych.

Osoby uprawiające seks, zwłaszcza heteroseksualne, nie mają zwykle poczucia większego zagrożenia. A przecież "na oko" nie da się stwierdzić, kto jest zakażony HIV.

Może się ujawnić po 12 latach

Wiele osób nawet nie wie, że jest zakażonych. Wirus może się nie ujawniać przez 10 -12 lat! Dlatego chorzy trafiają do lekarza już w stadium AIDS. Wtedy często jest za późno na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego.

Tymczasem HIV można kontrolować i leczyć. Nie udaje się go wprawdzie wyeliminować z organizmu, jednak można zapobiegać niszczeniu przez wirus układu immunologicznego i wystąpieniu AIDS. Z HIV daje się żyć wiele dziesiątków lat. Jest tylko jeden warunek: wie się o swoim zakażeniu i kontroluje jego przebieg.

Używaj prezerwatyw!

Znacznie łatwiej przenieść HIV z mężczyzny na kobietę, niż na odwrót. Jest to spowodowane budową anatomiczną, a także tym, iż zwykle więcej wirusa występuje w nasieniu męskim, niż w wydzielinach narządów płciowych kobiety. Jeśli nie jesteś w stałym związku, zawsze używaj prezerwatyw.

Dobrej jakości i właściwie użyte chronią nie tylko przed zakażeniem HIV, ale i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko pojawia się tylko wtedy, gdy prezerwatywa pęknie lub zsunie się, dlatego tak ważne jest właściwe jej założenie. Nie jest to trudne, wymaga tylko zastosowania się do zaleceń instrukcji użytkowania, która zawsze znajduje się na opakowaniu.

Abstynencja albo stały partner

Jakie są inne sposoby zapobiegania AIDS? Przede wszystkim abstynencja seksualna, unikanie przypadkowych partnerów lub wierność jednej osobie. Każdego nowego partnera traktuj jako potencjalnie zakażonego. Jeśli go zmieniłeś lub podejmowałeś inne ryzykowne zachowania - zrób test na HIV!

Gdzie badania

Warto o tym pomyśleć wchodząc w nowy związek i zachęcić do tego także partnera. Test najlepiej zrobić w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (lista takich punktów znajduje się na stronie www.aids.gov.pl). Badanie wykonywane jest bezpłatnie. Nie trzeba mieć skierowania. Jest ono przy tym anonimowe.

W Szczecinie przeprowadza je Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Energetyków 2 (tel. 091 4624018).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński