Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań krwiodawcą. To nie boli.

Marcin Prusak
Honorowe krwiodawstwo to piękna idea pomagania ludziom. To wersja dla ideowców. Krwiodawstwo przynosi korzyści. To wersja dla materialistów. Wybierz swój powód zostania krwiodawcą. I idź oddaj krew.

Honorowe oddawanie krwi nie boli i jest bardzo proste. Jeżeli chcesz oddać życiodajny płyn w stacji krwiodawstwa, musisz wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający twoją tożsamość. Najpierw trzeba zgłosić się do obsługi, aby zarejestrować się i wypełnić kwestionariusz. Jest w nim 30 pytań (w tym trzy tylko dla kobiet) o przebyte w życiu choroby oraz zabiegi lekarskie twoje i twojego partnera. Wypełnienie dokumentu trwa około 10-15 minut.

Następnie zostaniesz wezwany do gabinetu analiz lekarskich, gdzie pobiorą próbki twojej krwi na badania kontrolne. Gdy wyniki badań będą gotowe, zostaniesz skierowany do gabinetu lekarskiego. Lekarz przeczyta twoje odpowiedzi w kwestionariuszu, zbada temperaturę twojego ciała, wagę, ciśnienie krwi i oceni wyniki twoich badań. Lekarza możesz zapytać o wszystko, co związane jest z oddawaniem krwi i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Jeżeli wyniki badań będą dobre i przejdziesz pomyślnie badania, zostaniesz zakwalifikowany do oddania krwi lub jej składników i od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego przejdziesz do sali pobrania krwi.

Przed wejściem na salę pobrań trzeba umyć rękę w miejscu, gdzie będzie kłuta. Podczas oddawania krwi będziesz pod stałą obserwacją pielęgniarek. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 5-15 minut. Oddanie np. osocza wymaga dłuższego pobytu, bo około 20-30 minut. Potem trzeba poleżeć ok. 5 min., uciskając miejsce wkłucia, tak by krew mogła skrzepnąć. To już wszystko. Przed wyjściem odbierasz ekwiwalent za krew (patrz: korzyści z krwiodawstwa) i możesz iść do domu.

No właśnie, jaka nagroda czeka cię za oddanie krwi? Oprócz satysfakcji z przyczynienia się do uratowania życia drugiemu człowiekowi, honorowy krwiodawca ma kilka przywilejów. Po oddaniu krwi otrzymuje ekwiwalent żywnościowy o równowartości 4500 kcal (np. osiem czekolad i wafelek). Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki i pracy. Każdy krwiodawca może odliczyć ilość oddanej przez siebie krwi od podatku. Rocznie może być to suma kilkuset złotych. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne). Jeżeli odda honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety) lub 6 litrów krwi (mężczyźni), otrzyma tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Tytuł ten upoważnia do otrzymania bezpłatnie niektórych leków oraz do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością. Jeżeli krwiodawca mieszka poza miejscowością, w której oddaje krew, przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu. Wiele miejscowości wprowadza zniżki na komunikację miejską dla krwiodawców lub darmowe bilety dla krwiodawców, którzy oddali ponad 20-25 litrów krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński