MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej otrzymali superradar

Marek Jaszczyński
Radar umieszczono na podwoziu samochodu Żubr, ale kontener jest przystosowany do mocowania na dowolnej platformie o nośności 3,5 tony, w tym na przyczepie
Radar umieszczono na podwoziu samochodu Żubr, ale kontener jest przystosowany do mocowania na dowolnej platformie o nośności 3,5 tony, w tym na przyczepie 12 Brygada Zmechanizowana
Przeciwlotnicy z 12. Brygady Zmechanizowanej otrzymali nowoczesny sprzęt do wykrywania celów. Potrafi zlokalizować trudne cele, nawet śmigłowiec w zawisie oraz pociski moździerzowe

- To wielozadaniowy, trójwspółrzędny (3D) radar o nazwie Soła, który przeznaczony jest do wykrywania i wskazywania celów powietrznych oraz pocisków moździerzowych w systemach obrony przeciwlotniczej krótkiego (SHORAD) i bardzo krótkiego (VSHORAD) zasięgu - wyjaśnia kapitan Janusz Błaszczak z 12 BZ. - Niebawem wyruszamy na poligon i tam przetestujemy radar.

Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna (ZDPSR) Soła - bo tak brzmi pełna nazwa urządzenia - to jeden z ośmiu zestawów, które trafią do polskiej armii. Powstała w warszawskiej firmie Pit Radwar (dawna Bumar Elektronika). Tym egzemplarzem zaopiekowali się przeciwlotnicy ze Stargardu, bo tam stacjonuje dywizjon przeciwlotniczy brygady.

Zaletą Soły jest to, że dzięki małym wymiarom i niskiej masie urządzenie jest łatwe do szybkiego przerzutu transportem dowolnego rodzaju, także lotniczym. Konstrukcja na pojeździe zapewnia manewrowość i szybkie osiąganie gotowości bojowej po rozładunku. Co istotne czas osiągania gotowości do pracy wynosi zaledwie minut!

Radar wyprodukowała firma Stacja, może wykrywać różne cele: dla przykładu samolot w odległości 1,5 do 40 km i na pułapie od 50 m do 8 km, śmigłowce (również w zawisie, choć wykrywanie tego typu celów odbywa się w specjalnym trybie pracy) w odległości 1,5 do 8 km i na pułapie 50 m do 2 km. Ciekawostką jest to, że urządzenie może rozpoznać ogień artyleryjski (w tym pociski moździerzowe kalibru 98 mm), w odległości od 50 m do 5 km. Zaś sterowanie odbywa się z pulpitów wewnątrz pojazdu oraz terminala operatora z odległości do 100 m.

Warto napisać też parę słów na temat pojazdu, na którym zainstalowany jest radar. To Żubr, czyli pojazd pancerny produkcji polskiej, powstał w firmie AMZ-Kutno. Jego masa to ok. 12 ton. Na tym samym podwoziu montowane też mogą być rakietowe zestawy przeciwlotnicze pocisków GROM.

Według producenta pojazd jest odporny na przestrzelenie z broni o kalibrze 12,7 mm, oraz jest odporny na wybuchy np. min pułapek dzięki opancerzeniu pod podwoziem w kształcie litery „V”, które rozprasza siłę eksplozji.

Fakty o 12 BZ

12. Brygada Zmechanizowana powstała w 1996 roku na bazie 5. Pułku Zmechanizowanego.

W składzie Błękitnej Brygady znajduje się 8 batalionów (w tym 1 samodzielny) i samodzielna kompania. Pododdziały brygady stacjonują w 3 garnizonach: Szczecin, Stargard i Choszczno. Żołnierze jednostki w 2003 roku sformowali I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Ponadto 12 BZ wystawiła główną część VI oraz ostatniej, X zmiany PKW Irak. Na misję w Afganistanie brygada wystawiła III i IV oraz XII zmianę PKW. 12 BZ pełni teraz dyżur w ramach grupy bojowej Unii Europejskiej. W skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej wchodzą żołnierze z Czech, Słowacji i Węgier. Polskę reprezentuje 1 batalion piechoty zmotoryzowanej, wsparty m.in. przez kompanię rozpoznawczą i kompanię dowodzenia. W razie potrzeby żołnierze mogą być przerzuceni transportem powietrznym czy morskim.

Mało kto tu zagląda, a mógłby być to plener dla dobrego filmu. Chodzi o teren za starą lokomotywownią, tuż obok dworca Szczecin Główny. Za 4 peronem dworca. Zobaczcie sami.Wita nas interesująca praca nawiązująca do tego miejsca oraz klubu „5 Peron” działającego w starej lokomotywowni.Zobacz więcej: Przebudowa dworca PKP w Szczecinie. Pewny poślizg [zdjęcia]

"Miasteczko kolejowe" za dworcem Szczecin Główny. Klimat jak...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński