MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej polecieli na poligon

Marek Jaszczyński
W porcie Lotniczym  Szczecin  Goleniów około 80 żołnierzy 3 kompanii  1 batalionu Legionów  – w dwóch turach-  załadowało się na pokład samolotu transportowego CASA C-296
W porcie Lotniczym Szczecin Goleniów około 80 żołnierzy 3 kompanii 1 batalionu Legionów – w dwóch turach- załadowało się na pokład samolotu transportowego CASA C-296 kpt. Janusz Błaszczak
Transportem kołowym , kolejowym i lotniczym żołnierze 1 batalionu Legionów Błękitnej Brygady przemieścili się na poligon drawski. Wcześniej przećwiczyli załadunek na okręt transportowy.

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej polecieli na poligon

By wykonać zadanie szybkiego przemieszczenia się pododdziałów Błękitnej Brygady na poligon żołnierze 1 batalionu Legionów podzielili się na trzy grupy. Na stacji kolejowej Stobno Szczecińskie i na lotnisku w Goleniowie trwał załadunek sprzętu i żołnierzy kompanii manewrowej, wyznaczonej do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

- W porcie Lotniczym Szczecin Goleniów około 80 żołnierzy 3 kompanii 1 batalionu Legionów - w dwóch turach- załadowało się na pokład samolotu transportowego CASA C-296 w barwach Sił Powietrznych, skąd polecieli do Mirosławca. Po kilkunastu minutach lotu pierwsza tura żołnierzy wylądowała na lotnisku w Mirosławcu - relacjonuje kapitan Janusz Błaszczak. - Tam na grupę desantową czekały samochody, którymi "legioniści" dojechali do celu. Przerzut lotniczy drugiej część kompanii manewrowej również zajął kilkanaście minut Po niecałej godzinie pododdział kapitana Michała Kostrubca całością sił mogli przystąpić do kolejnych zadań. Całość operacji transportu powietrznego nadzorowali żołnierze z zespołu operacji transportowych Komendy Obsługi Lotniska Wrocław i obsługa portu lotniczego Goleniów.

Tak samo szybko i sprawnie na wagony kolejowe załadowały się Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, które zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy , po kilku godzinach dotarły na poligon drawski. Z kolei trzeci rzut sił głównych batalionu manewrowego, złożony z kilku kolumn samochodów ciężarowo-terenowych, dojechał na poligon drawski po ogólnie dostępnych drogach publicznych.

Ale nie tylko na lądzie i w powietrzu podwładni podpułkownika Mariusza Ostapiaka ćwiczyli szybki przerzut do miejsca działania. Kilka dni wcześniej , w świnoujskim Porcie Wojennym sprawdzane były możliwości załadunku na okręt transportowo - minowy sprzętu bojowego i samochodów ciężarowo- terenowych o różnych gabarytach i przeznaczeniu.

Batalion manewrowy wchodzący w skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej może działać nawet w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. W związku z tak dużym obszarem bardzo ważnym elementem przygotowania do pełnienia dyżuru jest ewentualny przerzut pododdziałów do miejsca przeznaczenia, i to różnymi sposobami: lądowym, morskim i powietrznym.

Przez następne dni pobytu na poligonie drawskim żołnierze Błękitnej Brygady przygotowywać się będą do udziału w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem "ŻBIK-15", które odbędzie się w dniach 25-30 czerwiec br. Głównym celem ćwiczenia będzie sprawdzenie stopnia przygotowania części polskiej batalionu manewrowego do pełnieni, od 1 stycznia 2016 roku, dyżuru w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński